Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Собаки
17.09.2020, 01:29
загрузка...

І. Прочитайте текст уголос. До якого типу і стилю мовлення належить поданий текст? Доведіть. Поміркуйте, яке загальне питання можна поставити до всього тексту в цілому.
Собаки
Ніхто не знає, як почалася дружба людини з собакою: чи сам він потягся до людини, приваблений запахом їжі й теплом багаття, чи людина принесла до свого помешкання цуценя вовка або шакала і приручила його. Але так чи інакше — ось уже впродовж багатьох тисячоліть собака — вірний друг і постійний супутник людини. Кістяки та кістки собак учені знаходять під час археологічних розкопок стоянок доісторичних людей. Стародавні художники малювали зображення собак на скелях. У Стародавній Греції та Римі собаки були вже так поширені й так цінувалися, що вчені присвячували їм вірші, поеми, наукові трактати.
Звичайно, собаки не завжди були такими, якими знаємо їх нині. Не було такого різноманіття порід, та й узагалі вони мало чим відрізнялися від своїх предків. Але після того, як про них почала піклуватися людина, під впливом змінених умов змінювалися й собаки. Причому змінювався не тільки їхній зовнішній вигляд. Люди почали виводити нові породи собак, спеціально пристосованих до якоїсь певної справи. Створюючи нові породи собак, людина використовувала їхні природні властивості: тонкий нюх, чуткий слух і спритність. При цьому одні якості людина підсилювала, а на інші — не звертала уваги. Поступово всіх собак поділено на великі групи: мисливські, сторожові, службові, декоративні.
«Спеціалізація» собак дуже добре помітна на прикладі мисливських. Був виведений собака, здатний наздогнати і схопити втікаючого звіра. У цього собаки все підпорядковано одному — швидкому бігові. Тому в нього струнке тіло, довгі тонкі ноги, видовжені тулуб і голова. Ці собаки отримали назву «хортів». Вони справді дуже швидкі — можуть мчати зі швидкістю 100 км за годину. І саме цього прагнули люди. Інші властивості: чуття, тямущість — були не обов’язковими. Ось чому в хортів чуття розвинене слабко, вони менш тямущі, ніж інші породи і гірше піддаються дресируванню.
Від мисливських лягавих вимагалося інше — знайти дичину і привести до неї мисливця, вказати напевно, де вона знаходиться. У собак від природи тонке чуття і, як і в усіх хижаків, манера завмирати перед стрибком. Людина звернула увагу на ці якості й підсилила їх. Лягаві нездатні швидко бігати, як хорти, але зате в них тонке чуття, вони вміють робити «стійку», тобто завмирати непорушно перед здобиччю, яка сховалася (За Ю. Поляковою, 338 слів).
ІІ. Складіть план тексту (по пам’яті).
ІІІ. Дайте відповіді на запитання, вибираючи правильну відповідь:
1. Ким є собака для людини впродовж багатьох тисячоліть?
а) Другом; б) ворогом; в) звичайною твариною;
г) членом родини.
2. Стародавні художники малювали собак на:
а) пергаменті; б) деревах; в) папері; г) скелях.
3. Собаки мало чим відрізнялися від:
а) предків; б) інших тварин; в) вовків; г) господарів.
4. На скільки груп поділено породи собак?
а) 3; б) 4; в) 2; г) 5.
5. З якою швидкістю здатний бігти мисливський собака?
а) 1 км/год; б) 10 км/год; в) 100 км/год; г) 1000 км/год.
6. Як мисливські собаки реагують на здобич?
а) Тікають; б) підстрибують; в) швидко хапають; г) завмирають.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 221 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar