Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Сопілка. Переказ 6 клас.
29.02.2016, 00:41
загрузка...

Тексти розповідного  характеру з елементами роздуму для письмового  докладного переказу.

Cопілка

 

Повертався  козак з війни, заболіли йому ноги,  і сів він  під ліщиновий кущ спочити. А ліщина аж до самих очей йому хилиться, зморене личенько провіває… Так вподобала  ліщина подорожнього, що, як той піти вже собі хотів, заговорила до нього людським голосом: “Візьми мене із собою: душу розважу і дорогу покажу!..”

Стяв козак шабелькою гілочку, а вона – давай до нього співати.

Покладе козак гілочку за пазуху – потепліє на серці, візьме у руки – заговорить гілочка й заспіває… Мало стало козакові ліщинової сопілки, схотілося й іншої деревини пізнати… Тому зробив він сопілочку із верби, калини, бузини… Кожна мала  свій  відмінний звук  і своє призначення.

Сопілкою калиновою чи яворовою  сповіщали про народження дитяти. Сходилися сусіди і грою  закликали новонародженому щасливу долю. Дівчачу долю – сопілкою з калини, а хлоп’ячу, звісно, яворовою…

А кожен, хто чув голос бузинової сопілки, полишав  усяку роботу  і поспішав попрощатися з покійником. Грою на бузиновій сопілці не тільки живих на прощання з померлим скликали, а ще злих духів від душі відлякували.

Гуртову роботу в селі  розпочинали і завершували грою на сопілці, тому що вона прикликала радість і щастя, відлякувала біду й  смуток.  Було це копання криниці чи ставка, закладання підвалин нової оселі чи ще якась важлива робота, але завдяки сопілці праця мала бути успішною. 

Отже, сопілка – один з найулюбленіших інструментів українців (За Г.Маковій;  210 сл.).

 

*Дібрати синоніми до слів  підвалини (фундамент), успішний (вдалий).

*Скласти план тексту (орієнтовний: 1. Легенда про найпершу сопілку. 2. *Захотілося козакові  випробувати всяку деревину. 3. Сопілкка сповідала про народження дитини. 4. Сопілка кликала порпощатись із померлим. 5. Сопілка супроводжувала гуртову працю. 6. Найулюбленіший інструмент українців.)

* Написати докладний  переказ тексту.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: повертався козак, переказ сопілка
Переглядів: 12436 | Завантажень: 0 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 3.2/32
Всього коментарів: 2
avatar
1
tongue sad sad sad sad
avatar
2
Дякую буже помогли
avatar