Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Текст для усного докладного переказу 6 клас. Звіздочки.
28.02.2016, 23:22
загрузка...
Звіздочки

 

Не було для Василька нічого кращого, як ходити весною на полонину. Гори навколо у рожевих туманах виглядають, як дівчата у свято. Синім цвітом зацвітають бриндуші. Та нема квітів кращих для легінів, як звіздочки. І що то за парубок, як на крисані у нього нема звіздочки?

Та звіздочки треба шукати, наче дорогі скарби. Вони ростуть на диких урвищах. Їх треба досягати, і не всякому то вдається.

Василько ще не був парубок, він був малий хлопець. Але він ходив у гори по звіздочки. Їх оксамитові товсті пелюстки завжди були однакові, не  в’янули.  Певно, тому і здавалися вони  такими заманливими.

       І зараз Василько йшов по звіздочки. Він  піднявся у гори, і вершини розгорнулись перед ним у своїй величі. Горде, високе почуття виростало у кожного, хто сходив сюди.

Далі треба було дряпатися по гострих виступах наверх. Там Василько назбирав звіздочок.  А як вертав з ними назад, то наче щастя ніс у руках.

На полонині він дав по одній двом пастухам, щоб прикрасили свої крисані, а вони напоїли його молоком, дали бринзи і кулеші.

Лише як сонце повернуло на захід, Василько ввійшов у своє село. Всі привітно зустрічали його, і він відчував велику гордість, що ніс звіздочки. Бо всі знали, як їх здобувати (За А.Турчинською; 200 сл.).

 

*Вказати діалектні слова, пояснити їх лексичне значення (звіздочки, полонина (у Карпатах незаліснена вершина, що використовується  для пасовиська), легінь (юнак, парубок), крисаня (капелюх),  бриндуші (шафран сітчастий), кулеша (страва з кукурудзяного борошна).

*Дібрати синоніми до слів урвище, заманливий, жолоб.

Скласти план (орієнтовний: 1. Весною на полонині. 2. Звіздочки треба шукати, як дорогі скарби. 3. Чому звіздочки були заманливими. 4.Високе почуття охопило хлопця на вершині. 5.Де росли звіздочки. 6. Василько наче щастя ніс у руках. 7. Подарунок пастухам. 8. Чому хлопця привітно зустрічали  в селі. )

*Усно переказати текст.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: 6 клас, переказ, Звіздочки
Переглядів: 742 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar