Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Текст для усного вибіркового переказу опису приміщення. 6 клас. Втікачі.
28.02.2016, 23:24
загрузка...
Втікачі

 

В кінці шістнадцятого століття втеча бурсаків із школи не була чимось незвичайним. Хтось утікав, бо вчитись наскучило, хтось хотів зажити слави на Запорожжі. Кожен  бурсак  знав, куди в такім випадку звертатись. Знали про це й Петро з Марком.

На околиці міста стояла оселя вірменина Аслана. У нього можна було купити одежу, зброю, коня. У нього можна  було розпитати дорогу на  Січ.

Аслан мешкав у малій хатині, що від старості вгрузла в землю по самі віконцята.  Коли в хаті світилося, ці вікна були схожі на очі потвори, що прилягла до землі й чатує на здобич.

На стук у хаті заметушилися. Рипнули двері. Показалася кудлата голова, а тоді й постать господаря.

Хлопці зайшли до хати. Вони почали роззиратися довкола.

Кімната була простора й низька.  Під однією стіною стояв довгий стіл, подібний до скрині.  За столом була довга лава. У кутку – велика піч з грубою для тепла. Під іншою стіною – лежанка з подушками та перинами.  Між піччю й   лежанкою темніли  чорні грубі двері до комори, де був товар.

Господар  поглянув  на хлопців і вгадав, за чим вони прийшли. Він уже не одного школяра  виправив на Запорожжя. Зміряв оком зріст хлопців, узяв каганець і пішов у комору по одяг для втікачів (За А.Чайковським;  200 сл.).

 

*Пояснити лексичне значення слова  бурсак (вихованець бурси – чоловічої духовної школи), виразу зажити слави.

*Дібрати синоніми до слів наскучити, потвора, вгрузнути, чатувати.

*Скласти план приміщення (орієнтовний: 1. Простора і низька кімната. 2. Подібний до скрині стіл, лава. 3. Піч з грубою у кутку. 4. Лежанка з перинами. 5. Чорні грубі двері до комори).

* Усно переказати за планом опис приміщення.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: 6 клас, втікачі, переказ
Переглядів: 1146 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
avatar