Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

У лісі. Текст переказу для 6 класу.
29.02.2016, 00:30
загрузка...

Художні тексти з елементами опису природи або приміщення для письмового докладного переказу.

У лісі

Маруся й козак ішли лісом. Раптом  Марусині очі побачили  на голому стовбурі поваленого дуба  вінок з волошок. Що це, звідкіля? Адже вінок ще зовсім свіжий! Маруся зрозуміла, що в лісі вони не самі. Розвідники попередили, що друзі близько.

Козак помітив вінок водночас з дівчинкою. У ту ж мить з глибини лісу почувся пташиний крик. Січовик приклав до уст два пальці, і лісом покотилося: «пугу»! Мабуть, і найголосистіший пугач його б не посоромився.  З усіх боків відповіли  «пташині» голоси.

Козак залишив Марусю на галявині і наказав чекати. Сам обережно розсунув гілки і пішов у гущавину.

Ліс потроху темнів, наче якась невидима рука помалу спускала на нього чорний серпанок.  Останні сонячні промені ясними плямами падали на стовбури дерев. Падали й згасали одразу. Їх долала темрява ночі, що підкрадалась швидко і непомітно.

Уся природа навколо, здавалось, мовчала.  Мовчання це мимоволі заспокоювало Марусю, вливало в її душу  сміливість.

Раптом пролунали постріли. Здавалось, у лісі  спалахнув бій. Та минуло кілька хвилин, і запанувала  зловісна тиша.

Маруся присіла біля  підніжжя дуба й почала молитися за всіх, хто був дорогий її серцю  (За Марком Вовчком; 180 сл.).

 

*Пояснити лексичне значення слова січовик,  розкрити пряме й переносне значення слова серпанок (легка прозора тканина;  легка, схожа на дим паволока, що обмежує  видимість, скрадає обриси чогось; пелена, завіса; перен. те, що заважає  бачити, сприймати щось  чітко, окреслено, виразно).

*Дібрати синоніми до слів гущавина, водночас, зловісний.

*Визначити  художній засіб, використаний у виразах  підкрадалась ніч; долала темрява; природа мовчала;  тиша вливала у душу сміливість;

*Вказати слова, вжиті в переносному значенні, у виразах  свіжий вінок; запанувала тиша; спалахнув бій.

*Скласти план (орієнтовний: 1. Маруся й козак ішли лісом. 2. Вінок – то  знак  від розвідників. 3. Козак відповів на умовний сигнал. 4. Січовик залишив Марусю на галявині. 5. Ліс потроху темнів. 6. Мовчання природи заспокоювало дівчинку. 7. Пролунали постріли, потім запанувала тиша. 8. Марусина молитва).

*Написати докладний переказ.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 4361 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.5/8
Всього коментарів: 0
avatar