Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Українська хата. Стислий переказ тексту наукового стилю. 9 клас
25.10.2014, 17:55
загрузка...

 

Стародавня назва хати сягає тисячолітніх глибин. Учені припускають, що слово «хата» існувало ще у скіфів, стародавніх предків русичів. У хаті втілювався весь життєвий простір і світоглядний космос українця. Як увесь світ поділявся на три частини – небесну, земну і підземну сфери, - так і хата відображала ці світи: стеля і сволок символізували небесний духовний світ; стіни, вікна і двері співвідносилися з реальним земним життям та виступали в ролі каналів спілкування людини з навколишністю; нижній ярус – підлога, низ стіни, поріг, призьба – уявлялася як межа земного й підземного світів.

 

Оздоблення хати як зовні, так і всередині мало не тільки естетичне значення, але й виконувало певні інформативні та магічні функції. Наприклад, обведення побіленої хати кольоровою фарбою внизу, довкола вікон і дверей має ті ж властивості, що й замкнене коло, - оберігати від злих духів та різних напастей усю родину.

 

Розмальовані квітами вікна повідомляли, що в помешканні є дівчина на виданні. Цікавий звичай зберігся донедавна на Лемківщині, де на вхідних дверях малювали своєрідне дерево роду. Коли народжувалася дитина, домальовували нову гілочку, а коли хтось помирав – хрестик.

 

Архітектура (стиль будівництва) українського житла надзвичайно різноманітна і має свої регіональні особливості, які відповідають етнографічному районуванню України. Так, поліські будівлі, як правило, великі за розміром; під одним дахом із житлом тут зосереджені господарські будови. Справжнім шедевром декоративно-прикладного мистецтва була хата півдня України. Високі глиняні стіни тут щедро розмальовували, доповнювали різьбленими деталями. Більш строгий варіант житла спостерігаємо у Наддніпрянщині (Київщина, Полтавщина, Черкащина). На Полтавщині і досі поширені дерев’яні хати з рундуками, тобто дерев’яними ганками.

 

Один із найцікавіших регіонів України – Гуцульщина. У зв'язку з ізольованим способом життя і постійною загрозою з боку чужинців і хижаків місцеві жителі будували гражди – замкнуті будови із споруд різного призначення, в центрі яких залишалося подвір'я, викладене з каменю. Так утворювалася своєрідна фортеця. Зв'язок із зовнішнім світом у ній підтримувалася через хвіртку.

Читати далі тут (Текст 4)...

 

 

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: Українська хата, переказ 9 клас, переказ українська хата
Переглядів: 6530 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.0/7
Всього коментарів: 0
avatar