Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Василь Касіян. Переказ із творчим завданням
31.05.2015, 00:47
загрузка...

Його завжди можна було зустріти на різних вернісажах, художніх і книжкових виставках.

Був він плечистий, трохи сутулуватий, але міцний і дужий. Мав  буйну гриву  сивого цупкого кучерявого волосся, яке своєрідним німбом  вінчало велику круглу його голову.  Мав монгольський розріз очей. І неодмінно був в українській вишиванці. Простоволосим, здається, він ходив навіть узимку. Час від часу виймав з кишені блокнот, натхненно робив якісь начерки, замальовки.

Таким запам’ятали народного художника України, видатного графіка Василя Касіяна. Творчість його нерозривно пов’язана з іменем Тараса Шевченка, оскільки саме ілюстрації до Шевченкових творів є головними роботами цього визначного майстра.

“Перед нами Шевченко під час останньої його подорожі на батьківщину. Знявши капелюх, підставивши чоло  вітрові, Тарас простує високим берегом Дніпра. На обличчі поета – і напружена думка, і глибоке хвилювання. Внизу, під кручею, “реве ревучий”. Вітер гне додолу прибережні верби. Важкі хмари вкрили небо. Та десь в глибині воно вже просвітліло...

Бентежний образ Кобзаря тут злився з  образом збуреної грозою природи. Саме таким – замисленим, впевнено крокуючим назустріч бурі  увійшов Шевченко в українське графічне мистецтво з літографії Василя Касіяна”. Так чи приблизно так  писали критики про відому роботу видатного художника.

Саме Шевченкіана стала головною працею життя Василя Касіяна.  Гравюри “Тарас Шевченко”, “Гайдамаки”, “Шевченко серед селян”  та інші ілюстрації до “Кобзаря” збагатили українське і світове мистецтво. Ілюстрував художник і твори Івана Франка, Михайла Коцюбинського, Лесі Українки.

Мало хто знає, що Василь Касіян брав участь у першій світовій війні, побував  у ворожому полоні в Італії, фахову  освіту отримав у Празькій академії мистецтв. До речі, один з перших офортів Касіяна, створений знову-таки на тему Шевченкових творів, зображує розправу гайдамаків над панами. Після закінчення академії художник повертається  в рідну Україну.

Професор Василь Касіян викладав в Київському та Харківському художніх інститутах, був удостоєний  Державної премії України імені Тараса Шевченка.

Нині існує щорічна  Державна премія імені В.Касіяна за кращий плакат та кращу художню листівку

У Києві, на будинку на Володимирській вулиці, де жив видатний графік, встановлено меморіальну дошку. Горельєфний портрет у бронзі виконаний дуже вдало.  Бачимо кучерявий німб навколо впертого чола, знамениту вишиванку, працьовті руки, які ніколи не знали спочинку (З календ.; 340 сл.).

 

  • Пояснити лексичне значення слів  вернісаж (закритий перегляд художньої виставки, а також перший день її відкриття), графіка (вид образотворчого мистецтва, основним зображальним засобом якого є малюнок, виконаний олівцем, пером, пензлем, вуглиною або відтиснутий на папері із спеціальної форми), гравюра (малюнок, нанесений на поверхню твердих матеріалів за допомогою друкарської форми з дерева, металу, пластмаси, лінолеуму тощо), літографія (спосіб плоского друку  із застосуванням друкарської форми, виготовленої з літографського каменю (вапняку), листів цинку або алюмінію; відбиток з такої форми), офорт (вид гравюри на металі, в якому заглиблені елементи  зображення роблять  способом травлення металу  кислотами), горельєф (cкульптурний твір, у якому зображення виступає над  площиною фону  більш як на половину його об’єму).
  • Дібрати синоніми до слів  фаховий (професійний),  меморіальний (пам’ятний).
  • Скласти план (орієнтовний: І. Його можна було зустріти на вернісажах. ІІ. Яким він запам’ятався. 1. Плечистий, сутулуватий, але дужий. 2. Буйна грива кучерявого волосся. 3. Незмінна вишиванка. 4. Натхненно робив замальовки. ІІІ. Творчість Касіяна нерозривно пов’язана із “Кобзарем”. ІV. Як писали про літографію Касіяна критики. V. Графіка В.Касіяна збагатила українське і світове мистецтво. VІ. Мало хто знає, як скалалась доля митця.VІІ.    Викладацька робота професора Касіяна. VІІІ. Щорічна Державна премія імені В.Касіяна).
  • Усно переказати текст, завершивши його роздумами про роль і значення книжкової  ілюстрації, зокрема  відомих вам ілюстрацій  до “Кобзаря”. 
Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: Василь Касіян, переказ
Переглядів: 2400 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.5/2
Всього коментарів: 0
avatar