Головна » Файли » ШКОЛЯР » ПЕРЕКАЗИ

Вічний двигун словотвору
15.09.2020, 23:42
загрузка...

Як ви знаєте, перпетуум-мобіле – це вічний двигун. Довго людство билося над тим, як винайти таку машину. І нарешті з’ясувалося, що вічний двигун неможливий. Через сякі-такі причини – хоча б і тому, що існують тертя, закони механіки... Однак деякі затяті люди й досі не воліють повірити в неможливість вічного двигуна. Василь Шукшин у своєму талановитому оповіданні „Упертий” змальовує одного з цих затятих. Герой оповідання Моня Квасов вирішив довести, що вічний двигун можливий. Ідея створення двигуна не давала спокою. Моня пересварився з інженером і вчителями, які радили покинути марну справу. Але він був невгамовний... І своїм теоретизуванням і особливо - практичними діями довів, що вічний двигун неможливий. Отже, марність спроб винайти подібну машину є абсолютною істиною.

Проте... Невже не існує у світі явища, подібного до вічного двигуна? Все-таки існує. Вічним двигуном у мові є словотвір. Механізм словотвору діє без перепочинку, виготовляючи потрібні для людей слова. Діє щохвилини, щосекунди. Двигун словотвору – справжній перпетуум-мобіле.

Кожне слово має свій рік, день і хвилину народження. Воно народилося у сиву давнину чи недавно. Або народиться в майбутньому... Як же народжується слово? Яка таємнича сила спонукає його побачити світ і назвати щось, зрозуміле всім?

Головним творцем слова, його будівничим є народ. Проте не можна уявляти собі справу так, що немовби усім людям заманулося вигукувати якесь нове слово. Або скликати спеціальну раду, де більшістю голосів вирішувати: яке слово та яким способом утворити. Ні, так не буває. Завжди є перший, відомий або невідомий, творець слова на позначення певного поняття. Від зусиль першотворця залежить прийдешня доля творіння. Якщо слово майстерно вигране не, то йому усміхається щастя. Ось його назвав уперше словотворець. Слово сподобалось – і його підхопила інша людина. За нею – сотні і тисячі людей. Це означає, що слово почало закріплюватися в мові і стало необхідним у спілкуванні. Воно успішно пройшло випробування багатьма людьми. Тому має право увійти в мову як слово, що виявилося найкращим, найзрозумілішим і найзручнішим для всього народу. Від покоління до покоління бережуть відповідне слово і, нарешті, передають його нам... Кожне слово, хоч яким прадавнім не видається тепер, було колись малюком, „новонародженим” (За І.Вихованцем; 333 слова).

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 15 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar