Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Володарка часу
01.11.2020, 22:46
загрузка...

У всьому музичному світі кінця XIX - першої чверті XX століття вона була символом досконалості та неперевершеності. Її незрівнянний голос - воістину унікальне явище в оперному мистецтві. «Там, де вона проходила, квітнули троянди і співали солов'ї», - писали захоплені її творчістю поети. Тому й сьогодні жива про неї пам'ять, виплетена із найкращих троянд і пісень любові, які лиш здатна виплекати для неї рідна українська земля.

Ім`я знаменитої уродженки Тернопілля Соломії Крушельницької ввійшло в історію світового музичного мистецтва. Служила йому вірно й до кінця, не дбаючи про славу і нагороди. Мабуть, немає іншого митця, який в умовах нестерпного соціального і національного гніту зробив би для батьківщини більше, ніж Соломія.

У двадцять років з медаллю закінчила Львівську консерваторію, в Італії вдосконалювала майстерність вокалу. Поступово її спів підкорив найбільш уславлені оперні театри світу. Співачка стає примадонною Варшавської сцени, квіти шани й любові падають до її ніг у «Ла Скала», вона демонструє недосяжні вершини вокального мистецтва у Франції, іспанії, Росії, Аргентині, Чилі, Бразилії, Єгипті, Алжирі. Український, італійський та польський народи вважали її своєю національною співачкою. Найзнаменитіші театри запрошували до себе, найвидатніші диригенти сперечалися за право працювати над виставами за її участю. Перед мистецтвом української співачки, перед красою її душі схилялися видатні виконавці світу: Карузо, Баттістіні, Руффо, Шаляпін, Мишуга. Знамениті композитори дякували Крушельницькій за блискуче виконання головних партій у їхніх операх. Співачці присвячували свої твори письменники, художники, музиканти.

Соломія вражала уяву слухачів не лише на оперній сцені. Вона була й незрівнянною камерною співачкою. Справжнім світовідкриттям для людства стали українські пісні в інтерпретації Крушельницької. Де б і коли б не виступала, не забувала про Україну. "Пісні рідного краю, - згадували вражені шанувальники, - виконувала з радісним поривом, мовби розкидала квіти у проміннях сонця». У житті керувалася незаперечною істиною: світ належить тому, хто шанує свою батьківщину. В душі співачки завжди жила і величалася цвітом любові рідна Тернопільщина. Ця ж земля сьогодні гідно береже пам'ять про свою вірну дочку.

У селі Біла, що поблизу обласного центру, належно збережений будинок, де провела своє дитинство Соломія. Тут тепер школа, що носить її ім'я. В окремій кімнаті будинку, що слугувала вітальнею, завжди радий відвідувачам музей імені славетної співачки. Його експозиція пропонує світлини, особисті документи знаменитості, афіші, програми, листи, спогади сучасників, одяг, сценічні прикраси, предмети побугу та меблі, музичні, літературні та малярські твори, присвячені Соломії Амвросіївні.

Сам Тернопіль, де юна Соломійка навчалась у музичній школі, нині пишається бронзовою пам'яткою, що віднедавна стала втіленням безмірної відданості тернополян своїй видатній землячці. 22 серпня 2010 року сотні жителів і гостей міста зібралися на урочистому відкритті пам'ятника знаменитій співачці. Її погруддя стоять сьогодні в оперних театрах Львова, Мілана, Варшави, а ось пам'ятник їй у повен зріст у Тернополі перший у світі. У сквері на бульварі Т.Шевченка постала оперна Діва, пісенна гордість України, повернувшись на рідну землю у бронзі навіки. Автор фігури, Володимир Стасюк, працював над пам'ятником у Львові разом із братами Володимиром і Андрієм Сухорськими. Скульптура висотою 3,8 метра і вагою 3,5 тонни - перша в області, вилита з цілісної бронзи.

Ніби спинилася Соломія в центрі міста у якійсь глибокій задумі, як у давні-давні часи. Яке воно сьогодні, небо твоїх мрій, дорога землячко? Яким бачиться тобі наше пробування у місцях твоїх болючих і дорогих спогадів? Мовчить і розмірковує, така ж сувора й лагідна водночас, така ж володарка людських сердець і слуга кожної відкритої для високого мистецтва душі, як і при житті. Вродлива й елегантна, велична й нетерпима до будь-якої фальші, вимоглива до себе й до кожного, з відчуттям доладно зіграної ролі, якою була на сцені.

Перше слово перед відкритим пам'ятником виголосив її внучатий племінник, відомий композитор Мирослав Скорик зі Львова. Освячення пам'ятника здійснив о.Роман - настоятель храму Святого Миколая з родинного села співачки Білої, в якому колись правив о.Амвросій Крушельницькій, батько Соломії.

Під час урочистостей постамент скульптури прикрасили букетами з написами міст, де жила й гастролювала співачка. Рим, Відень, Париж, Барселона, Каїр, Торонто... Усього сорок назв. Пам'ятник С. Крушельницькій став новим символом Тернополя. І враження зараз таке, що стояв він тут завжди. Люди йдуть повз постать не поспішаючи, а в обличчя глянути відважується не кожен. Це ж як зійтися віч-на-віч із тією, до якої ніколи не дорівнятися. Така, як усі. Але й інша. Та, що панує над часом.

680 слів (із часопису).

Завдання

1. Напишіть про пам'ятки Тернопілля, що підносять нині понад часом славне ім'я видатної української співачки Соломії Крушельницької.

2. Поясніть значення слів.

«Ла Скала» - оперний театр у Мілані (Італія), один із провідних театрів світу.

Інтерпретація - тут: творче розкриття образу або музичного твору виконавцем.

Камерний - тут: спів, призначений для невеликого приміщення та нечисленної аудиторії

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: про Крушельницьку, володарка часу, Крушельницька
Переглядів: 588 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar