Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Письмовий вибірковий переказ тексту наукового стилю - Зілля
23.10.2020, 22:38
загрузка...

Текст 1. Письмовий вибірковий переказ тексту наукового стилю - Зілля

Зілля знати – ночами не спати.

Народна мудрість

Існує вірування, що в ніч напередодні Івана Купала дерева переходять із місця на місце й шумом гілля розмовляють між собою. Хто має цвіт папороті, той може бачити, як розходяться дуби й чути, як ведуть вони свою тиху розмову; може зрозуміти мову всякого створіння; може бачити, де заховані в землі скарби і здобувати їх.

Наші стародавні предки про спорові рослини, мабуть, нічого не знали, а тому й вірили, що кожна рослина повинна мати квітку, а що в папороті квітки ніхто ніколи не бачив, то й виникло багато легенд про таємничу квітку папороті.

У Літинському повіті на Поділлі існує вірування, що чоловік, здобувши цвіт папороті, стає всезнаючим і всебачачим. Папороть цвіте дуже короткий час, тільки одну мить у ніч під Івана Купала, а тому й здобути цю квітку дуже тяжко; тим більше, що той цвіт самобережеться від людей нечистою силою. Отже, хто хоче здобути цвіт папороті, той мусить перемогти чорта.

Помітивши заздалегідь кущ папороті, звичайно, десь у лісі, відважний чоловік, як розвідає переказ, увечері напередодні дня Івана Купала повинен піти до того куща, розіслати скатертину, на якій святили паски на Великдень, освяченим ножем накреслити коло, окропити кущ свяченою цілющою водою і починати молитву. Як уже стемніє, то чорт пробує різні засоби, щоб налякати чоловіка: стріляє, кидає каміння, шпурляє паліччям... Радять не боятися чорта, бо ж він має силу тільки до кола, а в колі – ні, і чоловік там може сидіти безпечно. Опівночі папороть ніби розцвітає й блискуча квітка, як жарина, зразу ж падає, її треба швиденько заховати за пазуху.

У Грубешівському повіті вірять, що чорт завжди перешкоджає людям здобути цвіт папороті, і при цьому розповідають таку легенду. Один чоловік загубив свої воли, і коли він шукав їх, у лісі, йому в личак упав цвіт папороті. Той зразу ж побачив, де його воли пасуться, та більше того,виявив заховані скарби. У той момент, як чоловік ходив по лісі та планував, як він здобуде ті скарби й розбагатіє, підійшов до нього якийсь пан, гарно вдягнутий, і запропонував поміняти свої блискучі чоботи на личаки. Чоловік спочатку погодився, сів на пеньок, скинув свої вже старі личаки, взув чоботи й пішов. Як тільки чоловік скинув личаки, то про все забувся: забув, де його воли пасуться, забув і про скарби. А пан той зник, бо то був не пан, а нечиста сила.

Микола Гоголь використав народні перекази про цвіт папороті в своєму оповіданні «Вечір напередодні Івана Купала». На підставі народних вірувань письменник описав, як мав би виглядати той цвіт папороті. Ось так: «Дивиться – червоніє маленька брунька квітки і, як жива, рухається. І справді дивно! Рухається і стає все більша, більша і червоніє, як жевріюча вуглина. Спалахнула зірочка, щось тихо затріщало, і квітка розгорнулася перед його очима, ніби полум’я, освітивши й інших біля себе».

Крім квітки папороті, існує ще багато легенд і про інші рослини. За народним віруванням, лікарські трави тільки тоді виявляють чарівну силу, коли будуть зібрані в ніч під Івана Купала.

(465 слів) Звичаї нашого народу

Словникова робота:

1. Визначте тему та головну думку тексту.

2. З’ясуйте значення слів: шпурляє (різко, з силою кидати), жарина (вуглина жару), личаки (плетене з лика або іншого матеріалу селянське взуття).

Орієнтовний складний план

1. Вірування предків про чарівну силу квітки:

а) міфи про надзвичайні можливості цвіту папороті;

б) передумови виникнення переказів про рослини.

2. Легенди України про цвіт папороті:

а) рослина, яку береже нечиста сила;

б) поради, як здобути цвіт папороті;

в) легенда про чоловіка, що загубив воли.

3. Микола Гоголь і легенди про ніч під Івана Купала.

Текст 2. Квітка папороті

Відомо, що папороть ніколи не цвіте. Проте в народі оповідають про чарівну силу квітки папороті. Хто знайде її, вірили люди, буде розуміти мову тварин і рослин, передбачатиме майбутнє, знайде загублене. За повір'ям, папороть цвіте в ніч на Івана Купала, охороняють той цвіт сили темряви. Здобути його може лиш найхоробріший.

На Поліссі розповідають таку легенду. Пропали в юнака коні. Цілий день шукав їх, утомився, зайшов у ліс і заснув під кущем. Неподалік росла папороть. Наближалася саме купальська ніч, і папороть запишалася цвітом. Він розростався й розгорявся червонястим полум'ям. Що йому темрява! Кожна пелюстка випромінює свій таємничий промінець. Він то тьмяніє, то яскравіє, то зовсім гасне. Довкола нього віночок густого перетинчастого листя, що своїми краями-пальчиками підтримує ту ясну чарівну квітку, царівну ночі. Краса незвичайна!

Прокинувся юнак, не помітив спросоння диво-квітки. Ступив уперед, а вона й зачепилася за мотузку личака. Відьми й відьмаки тут як загарчать, заверещать, завиють, та хлопець гадав, що спить і сняться йому страховиська. Невдовзі відчув, що знає, де його коні. Забрав їх і йде додому. По дорозі чує розмову коней про те, що скучили за домом і господарем.

Юнак доти втішався незвичайними уміннями, поки не роззувся. Папороть випала, а герой історії навіки забув про те, що так несподівано йому відкрилося. 203 слова. (Із часопису).

Орієнтовний план

1. За народними віруваннями

2. Живе на Поліссі легенда

3. Юнак у пошуках коней.

4. Квітка незвичайної краси,

5. Вражаючі вміння хлопця.

6. Загублений дарунок долі.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: цвіт папороті, квітка папороті, папороть, зілля
Переглядів: 88 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar