Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Зв’язне мовлення. Усний докладний переказ із творчим продовженням.
14.02.2013, 22:48
загрузка...
 
Яринка стояла на березі й не могла відвести зачудованого погляду від моря. Вона у літньому таборі вперше, і море теж бачить уперше. Легенькі хвилі набігали на берег, наче віталися з нею. Дівчинка на мить заплющила очі, щасливо засміялась і стиха мовила: «Здрастуй, море!»
 
Дні у таборі минали непомітно. Діти купалися, засмагали, нудьгувати було ніколи — кожен обрав собі заняття до душі.
 
Одного дня Олена Василівна повідомила, що завтра вони їдуть у місто.
 — І не забудьте узяти записники та олівці або фломастери,— нагадала вона.— Бо побачите у Херсонесі багато такого, що неодмінно захочете занотувати й замалювати.
 — Це що, якесь незвичайне місто? — запитала Яринка.
 — Таких міст ви ще не бачили. Йому понад дві з половиною тисячі років. А збудували його на березі севастопольської бухти переселенці-греки, які знайшли на кримській землі свою другу батьківщину.
 
…Автобус зупинився на узвишші. Діти висипали з нього і прямо перед собою побачили розкопки. Їхню увагу привернули передусім міські мури з білокам’яних брил, що подекуди сягали десяти метрів заввишки. Хлопці тут же почали сперечатися, чи можна було їх здолати у давнину.
 
Екскурсовод розповів дітям, що назва «Херсонес» походить від грецького слова «півострів». Поліс, тобто місто, мав прямокутну забудову. Вулиці в ньому були майже шість метрів завширшки. Археологи розкопали міський театр, монетний двір, багато жител, господарських будівель — виноробень, гончарних печей, ям, у яких засолювали рибу, лазень. Вціліли і рештки грецьких храмів.
 
Усі з цікавістю слухали розповідь про життя мешканців Херсонеса.
 
Коли екскурсія закінчилася, діти не поспішали залишати місто.
 
Яринка і Г аннуся побігли до руїн театру, щоб сфотографуватись. Г аннуся роздивлялася колишню сцену, уявляла себе акторкою, а Яринка, умостившись на глядацькій лаві навпроти сцени, заплющила очі — і…
 
 
2. Б есіда за текстом.
— До якого стилю мовлення належить даний текст?
— Визначте тему висловлювання.
— Що нового (цікавого) ви дізналися про Херсонес?
— Який тип мовлення покладено в основу тексту?
3. К олективне складання плану.
О р і є н т о в н и й п л а н
1) «Здрастуй, море!»
2) Канікули у таборі.
3) Незвичайне місто Херсонес.
4) Захоплююча екскурсія.
5) Фотографування.
 
Зачитування оригінальної кінцівки тексту.
…Вона стояла на одній із вулиць Херсонеса. Засмаглі люди у легкому вбранні — хітонах і накидках — були чимось схвильовані й кудись поспішали. Дівчинка пішла за ними.
 
Греки збиралися на головній міській площі — агорі.
 
Невдовзі тут ніде було яблуку впасти. Щоправда, сюди прийшли тільки ч оловіки — так заведено у грецьких полісах.
 
По хвилі гамір стих. І до громадян звернувся поважний городянин. Він оголосив, що настав ч ас посвячення молоді в херсонесити. Наперед вийшло кілька десятків юнаків. Вони по черзі, звівши очі до неба, присягали: «Клянуся богами й богинями олімпійськими, що не зраджу Херсонес. Я служитиму народові й радитиму йому найкраще і найсправедливіше для держави і громадян…»
 
— Яринко, Яринко! — долинуло до дівчинки.
 
Вона стрепенулася, розплющила очі, здивовано глянула на подружку.
 
— Виходить, усе це мені наснилося…— усміхнулась Яринка.— Знаєш, Г аннусю, я побувала у древньому Херсонесі, бачила херсонеситів. Шкода, що не додивилася сон… А тепер — мерщій фотографуватися!
(За О. Данилевською)
 
 
 
Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: переказ, Херсонес
Переглядів: 4261 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.6/5
Всього коментарів: 0
avatar