Головна » Файли » ПРЕЗЕНТАЦІЇ

Народні символи України
[ Викачати з сервера (4.74 Mb) ] 12.11.2019, 08:45
загрузка...


    1. Нема на світі України Без хвиль могутнього Дніпра, Як українця – без калини, Без солов’я і рушника.
    2. Народні символи України – це те, що найбільше любить і шанує даний народ. Про народні символи складено багато пісень і легенд, вони використовуються в обрядах, звичаях. Їх вишивають на сорочках, рушниках. Вони уособлюють красу нашої України, духовну міць народу, засвідчують любов до рідної землі. Народні символи – це наші святині.
    3. Вінок – це дівоча прикраса з живих або штучних квітів, колосків, кольорового пір'я. Вважалося, що вінок з живих квітів захищає дівчину від напасників і лихого ока. Народ вірив, що дівчина, маючи на своїй голові вінок, володіє чарами. А ще вінок на голові і для здоров'я, тому є квіти, які потрібно обов'язково вплести.
    4. До українського віночку дівчата вплітали до 12 різноманітних квіток. Кожна квітка у віночку щось символізувала: троянда – кохання; біла лілія – символ чистоти і невинності; волошка – простота, ніжність; вереск – самостійність; дзвоник польовий - вдячність; мальва – краса, холодність; півонія – довголіття; ромашка – мир, ніжність, кохання; безсмертник – здоров'я роду людського; калина – символ краси та дівочої вроди, символ України.
    5. Рушник – національний оберіг, народний символ України. Рушник на стіні – нeвід'ємний символ хатнього інтер'єру. Рушником ушановували появу немовлят в родині, одруження дітей, зустрічали рідних, гостей, виряджали в далеку дорогу батька, сина, чоловіка й коханого. проводжали людину в останній путь Старі люди говорили: "Не лінуйся, дівонько, рушник вишивати – буде чим гостей шанувати".
    6. Хліб – усьому голова. Хліб належить до особливо шановних символів українського народу. В Україні хліб-сіль на вишитому рушнику то найвища ознака гостинності народу. А найбільшою святістю вважався хліб на столі.
    7. Чи пам’ятаєш запах рідної землі? Те джерело невичерпної сили, Якщо забув, – тоді не жив на світі ти, Бо позабуть його нікому неможливо! Павло Тичина Чи пам’ятаєш запах рідної землі? Яка колись тебе малим зростила, І по якій ти перші у житті Зробив маленьким кроки несміливі… Чорнозем – наша національна гордість, символ країни, це, так би мовити, об'ємно-зримий образ благополуччя її народу.
    8. Писанка — яйце, декороване традиційними символами, які намальовані за допомогою воску й барвників. Українська писанка може мати понад 100 символічних малюнків. Це символ Сонця, життя, його безсмертя; любові і краси; весняного відродження; добра, щастя, радості, а також віри у Воскресіння Ісуса Христа як символу всепрощення. .
    9. Хата, збудована дідовими руками завжди уособлювала певний світ разом із садком, вишнями, хрущами, ставком, землею і небом. Якщо вірити в те, що душа людська вічна і ми вже колись жили на цій землі, перевтілюючись в іншу сутність після смерті, то саме в цих старих хатах відчувається дух проростання пракореня, причетність до рідної землі, роду і народу. Хата завжди є і залишається найпершим і найсильнішим оберегом для людини.
    10. Коли закладали фундамент хати, то клали на покуття гроші, щоб велися в хаті завжди.  Будуючи хату, не можна бити по сволоку довбнею чи сокирою, щоб голови в жильців у ній не боліли. Коли, будуючи хату, зводять дах, то перев’язують рушниками сволоки щоб хата була багата.  Не можна залишати хату на ніч не метену, бо вночі по хаті ходять янголи.  Якщо людина заходить в новозбудовану хату перший раз, то обов’язково треба щось принести; кладуть на стіл хліб, гроші хоч копійку), аби в цій хаті велися гроші і до грошей усе.  Не можна, зайшовши в хату, стояти, якщо в хаті дівчина, а треба сісти, щоб старости сідали.
    11. Дніпро — символ України, славетна ріка, оспівана в народних піснях, уславлена поетами. З ним пов'язана історія східнослов'янських народів. З усіма своїми притоками він уособлює дерево життя, що підтримує існування всього, що його оточує.
    12. Вишиванка — традиційна українська вишита сорочка, символ здоров'я, краси, чесності, щасливої долі, родової пам'яті, порядності, любові, святковості; оберіг. Символіка вишивки залежала від того, кому призначалося вбрання: парубкові — нареченому, чоловікові, хлопцеві; дівчині, заміжній жінці.
    13. А пісня - це душа. З усіх потреб потреба. Лиш пісня в серці ширить межі неба. На крилах сонце сяйво їй лиша — Чим глибше пісня, тим ясніш душа. Іван Драч " Українська пісня – одна із святинь нашого народу, його найцінніший духовний скарб, гордість і краса, геніальна поетична біографія. З давніх-давен уславилася Україна піснями, які дбайливо, як найдорожча реліквія, передавалися від покоління до покоління.
    14. Калина — символ вогню, сонця, дівочої чистоти й краси, вірності, вічної любові, материнства, символ нескореності та стійкості, українського козацтва, незрадливої світлої пам’яті, потягу до своїх традицій, звичаїв. Калина – уособлення дому, батьків, усього рідного; український символ позачасового єднання народу: живих – з тими, що відійшли в потойбіччя і тими, котрі ще чекають на своє народження.
    15. Ще в сиву давнину люди шанували вербу. Її оспівували в піснях і легендах, її образ – один з найулюбленіших у народі. Слов'яни вважали вербу символом родинного вогнища. Молодих обов'язково водили навколо куща лози. З вербою лягали і в домовину. У нас є навіть свято – Вербна неділя. Було заведено в цей день квітки-сережки варити з кашею і їсти, а молоді гілочки – святити.
    16. Тополя – символ дівочої краси, а також жіночого й дівочого суму, їх самотності. Тополя край дороги – це образ жінки чи дівчини, котрі чекають своєї долі чи свого судженого... Так само, як тополя не любить рости одна, так і людина не може жити самостійно: їй потрібна підтримка або хоча б присутність її рідних і друзів…
    17. Вишня – символ рідної землі та України, матері й дівчини-нареченої, символізує Світове Божественне дерево, тому і називається «вишнею» від слова «вишина», а також «Вишній», той, що найвище, тобто Всевишній Бог. Вона також символізує вічну весну-літо, красу та взаємну любов. О, вишня — Матінко Всевишня - Весь білий світ — то вишні цвіт. Правічне дерево Вкраїни – Її безсмертя в плині літ…
    18. Дуб – символ могутності та довговічності, цілісності й здоров’я. Він – дерево життя, символізує наймогутніших богів: Зевса, Юпітера, Перуна. З дуба, вважається, був зроблений Хрест Господній.
    19. Жито – символ життя і життєвого благополуччя, основа всього живого. Жито зростає в житті, а життя виростає з жита.
    20. Барвінок – символ вічності буття і життєвої сили, провісник весни. Його форма - хрест або перехрестя – визначає символіку єднання живих людей з їх предками, котрі відійшли з цього життя. Барвінок на могилі – свідчення вічної пам'яті про покійних, а барвінок у весільному вінку – свідчення вічного кохання живих.
    21. Мальва – символ любові до рідної землі, до свого народу, до батьківської хати. Уособлює духовне коріння людини, ї вірність духовній спадщині предків.
    22. Волошки – символ ніжної і тонкої душевної краси, праведності і святості, душевної чистоти, скромності і привітності. Вважається, що васильки мають значну магічну силу як оберіг від злих духів, лихої долі та всіляких напастей.
    23. Соняшник – символ сонця, праці й достатку, сили і добробуту, Батьківщини: як Сонце для соняшника – єдиний і незамінний орієнтир, так і для людини Батьківщина – єдина і найвища цінність.
    24. Чорнобривці – юнацька краса, символізує рідну домівку, рідний край. Їхня назва пов‘язана зі стародавньою легендою про майстрів-чоботарів, які виготовляли особливо гарні, святкові жіночі чобітки, що мали яскраво-червоні халяви та чорні голівки-чорнобривці.
    25. Кінь – символ енергії й сили, пристрастей та інстинктів, а також вірності і відданості в праці, в щоденних турботах. Споконвічно, коні були помічниками богів, воїнів і хліборобів.
    26. Зозуля – символ суму і вдівства, весни і, водночас, нещастя, туги за минулим і страждань нерозважливої матері. Вона має віщий дар – «кукує» людині літа, щасливе або нещасливе заміжжя. Може бути передвісником доброго чи поганого врожаю.
    27. Лелека – символ любові до батька-матері, сімейного благополуччя, любові до рідної землі, Батьківщини. Щасливий той двір, де є гніздо лелеки, бо він – птаха священна, за розорення його гнізда - кара вогнем. А ще лелека приносить до оселі немовлят. І щасливе те село, яке має хоча б одне лелече гніздо – його обходитимуть стороною чорні хмари та злі буреломи .
    28. Журавель - символ любові до рідної землі, і одночасно печалі, смутку і нестерпної постійної туги для тих, хто не може більше повернутися в рідні краї. Своїм курликанням кожен з них немов передає вічну біль усіх людей які вимушено покинули свою Батьківщину. Візьміть мене на крила, журавлі І віднесіть до рідного порогу. Нехай розвію батьківську тривогу - Так довго жив я на чужій землі... Візьміть мене на крила, журавлі…
    29. Ластівка символізує щасливе родинне життя, ласку, любов і ніжність. Вважають, що ластівка – улюблена Богом пташка, своїм щебетанням вона прославляє його, наче молитвою. Ластівка також оберігає житло від блискавки, пожежі.
    30. Соловейко – свята і вільна Божа пташка, співець добра і кохання, символ весни і волі, високого натхнення і неперевершеного таланту. Співа соловейко про сонце й хмаринку, Про любу Вкраїну, що квітне в барвінку… .
    31. Презентацію виконала бібліотекар Назаренко Т. М. Бібліотека-філія № 46 ЦБС Московського району м. Харкова

Категорія: ПРЕЗЕНТАЦІЇ | Додав: | Теги: символи, презентація, верба, рушник, Україна, Калина
Переглядів: 936 | Завантажень: 350 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar