Головна » Файли » Бібліотека педагога » Сценарії свят

Україна – суверенна і незалежна, демократична і правова держава
12.08.2014, 09:40
загрузка...

Сценарій 

Т.А. Снідевич, вчитель української  мови та літератури, комунального закладу «Навчально-виховне об’єднання загальноосвітня школа   І-ІІІ ступенів №24 -  центр дитячої та юнацької  творчості «Оберіг» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області

Тема. Україна – суверенна і незалежна, демократична і правова держава (10 клас)

Мета: формувати громадянську позицію в учнів, розуміння особистої причетності до всіх подій, які відбуваються в Україні, шанобливе ставлення до нетлінних духовних скарбниць народу, повагу до національних символів, традицій, оберегів;  виховувати в учнів почуття патріотизму, національної свідомості, любові до рідного краю.

Обладнання: державні символи України, вислови про Україну та  Батьківщину,  відеоролик«Боже Великий, Єдиний», «відеоролик «Любіть Україну», аудіозапис пісні «Україна» Т. Петриненка.  

                                                                                     Україно! Ти для мене диво!

                                                                                     І нехай пливе за роком рік,

                                                                                     Буду, мамо горда і вродлива,

                                                                                     З тебе дивуватися повік...

                                                                                                            В. Симоненко

Україна… В одному вже тільки цьому слові і для нашого уха і навіть для уха чужинців бринить ціла музика смутку і жалю… Україна — країна смутку і краси, країна, де найбільше люблять волю і найменше мають її, країна гарячої любові до народу і чорної йому зради, довгої, вікової, героїчної боротьби за волю, в результаті якої — велетенське кладовище: високі в степу могили, руїна та прекрасна на весь світ, безіменна, невідомо коли і ким складена пісня…   

Хід уроку

І. Організація класу

        Доброго дня, дорогі діти! Перший дзвоник знову зібрав нас у колі дружної шкільної родини. Святково та урочисто розпочався сьогодні для вас новий навчальний рік. Нехай він буде мирним, плідним, радісним, цікавим для всіх учнів і принесе гарні досягнення в навчанні, сформує міцні знання.

Перше вересня – це плани, сподівання, мрії, задуми на весь навчальний рік.  Тож перший урок – незвичайний, це урок державності, громадянськості, людяності, патріотизму і, я впевнена, що в світлі тих буремних подій, які відбуваються у нашій державі, ви не залишитеся байдужими до того, про що ми говоритимемо.

Тож  розпочнімо наш  першийурок духовним Гімном України «Боже Великий, Єдиний».

( У центрі класу стоять учні у вишиванках із запаленими свічечками, лунає духовний  Гімн України «Боже Великий, Єдиний», музика М. Лисенка, слова      О. Кониського)

Молитва за Україну

Нам Україну храни,

Волі і світу промінням

Ти її осіни.

Світлом науки і знання

Нас, дітей, просвіти,

В чистій любові до краю,

Ти нас, Боже, зрости.

Молимось, Боже єдиний,

Нам Україну храни,

Всі свої ласки-щедроти

Ти на люд наш зверни.

Дай йому волю, дай йому долю,

Дай доброго світу,

Щастя дай, Боже, народу

І многая, многая літа.

ІІ.  Повідомлення теми та мети уроку

Звернення до епіграфів та обговорення їх

Вступне слово вчителя

- Діти, сьогодні будемо говорити про святе для кожного українця - про рідну землю, про Батьківщину (Учитель читає напам’ять поезію Ліни Костенко «Усе моє, все зветься Україна»)

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–

оці степи, це небо, ці ліси,

усе так гарно, чисто, незрадливо,

усе, як є – дорога, явори,

усе моє, все зветься – Україна.

Така краса, висока і нетлінна,

що хоч спинись і з Богом говори.

Ось така вона, наша земля, красива і велична,багатостраждальна та героїчна, одночасно древня і юна.

         24 серпня – День проголошення незалежності України. 23 роки тому відбулася подія, яка ознаменувала собою початок нової ери в історії нашої держави: «Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла над Україною у зв’язку з державним переворотом УРСР 19 серпня 1991 р., продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави – України. Територія України є неподільною і недоторканою. Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України. Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення».

       Це зміст історичного документа – «Акта проголошення незалежності України», який був схвалений 24 серпня 1991 р. і став тією відправною подією, з якою пов’язана новітня історія Української держави, її сучасне і майбутнє. На честь цієї доленосної події встановили національне свято – День Незалежності України, яке щорічно відзначається 24 серпня.

       Одна з найбільших за територією країна в Європі Україна відбулася, постала і стверджується в світі як суверенна, соборна європейська держава, бо існує не тільки в зовнішній атрибутиці, а повноцінно й повнокровно, в усіх властивих незалежним державам вимірах і параметрах

24 серпня 1991 р. вона офіційно отримала назву — Україна, що відповідає історичній традиції. Розпочався процес утвердження атрибутів державності, без яких не існує суверенних держав. 4 вересня 1991 р. над куполом будинку Верховної Ради замайорів національний синьо-жовтий український прапор, а 28 січня 1992 р. він отримав статус державного. 15 січня 1992 р. державним гімном України стала музика композитора М. Вербицького на слова П. Чубинського «Ще не вмерли України ні слава, ні воля...». 19 лютого 1992 р. Верховна Рада затвердила тризуб як малий герб України. Національна символіка перетворилася на державну.

До незалежності й державності Україна йшла довгим, важким і жертовним шляхом і дорого за неї заплатила. Це і драматична боротьба УНР, і всенародне протистояння гітлерівському нашестю, і героїчна боротьба УПА, і багатостороннє зусилля української еміграції у вільному світі задля утримання політичного ідеалу самостійності. Незалежність – заслуга всього народу і багатьох його поколінь. Адже народ, який пройшов через тернистий шлях випробувань, виборов право на утвердження себе у світі як нації – такий народ має право на самостійний цивілізований розвиток.

1 учень

Святковий день — двадцять четверте серпня,

Так хочеться усмішок і пісень.

Віднині Україна незалежна.

Запам’ятайте, люди, світлий день!

2 учень

Здійснилась давня заповітна мрія,

Бажання і надія поколінь.

Це почуття свободи серце гріє

І піднімає думи височінь.

Учитель.Однак саме тоді ця незалежність, на диво, далася нам легко. Україна стала суверенною державою без кровопролиття, мирним шляхом, начебто сам Господь послав нам її як подарунок. Однак ми цим дарунком долі не зуміли скористатися -  час розставив усе на свої місця і довів, що за незалежність слід боротися, за неї треба віддавати життя, молитися, її треба цінувати. Лише зараз кожен із нас, я впевнена, зрозумів , якою є справжня ціна свободи, бо ми з вами стали свідками її народження.

3 учень

У кожнім роді — незборима міць,

А купно всі ми — моноліт держави.

Ми не загинемо в борні,

Бо нині всі за волю встали.

4 учень

Наш український древній рід

Такі державні заложив основи,

Що скільки буде існувати світ,

Нас не здолають у житті ніколи.

5 учень

Ми різні з материнської колиски,

Та всі ми діти щирої землі.

В родині вільній всі ми — українці,

Ми України доньки і сини.

6 учень

Благословенна у віках земля

З хлібами щедрими під небом синім.

Велично й впевнено зійшла зоря

Нової України!

7 учень

Вона добро несе в новітній світ,

Довічну віру й пісню солов’їну.

Тож пам’ятаймо пращурів завіт —

Любити Україну!

ІІІ. Актуалізація знань учнів

- А що таке Україна для кожного з вас? (Учні наводять свої думки, асоціації, аргументують власне сприйняття України як держави, наводять приклади з власного досвіду).

Укладання «Асоціативного куща»

Скласти асоціативний ланцюжок до слів суверенна, незалежна,демократична, правова.(Учні зачитують свої асоціативні ланцюжки).

Словникова робота

Суверенітет (державний)- верховенство і незалежність державної влади, що проявляється у внутрішній і міжнародній діяльності держави.

Незалежність України – проголошена за волевиявленням народу на референдумі 01.12.1991р.

Демократія – народовладдя; політичний лад, в якому встановлені і здійснені на практиці демократичні принципи в усіх сферах життя.                                       

Правова держава - демократична держава, що має ефективну, чітко налагоджену законодавчу систему, яка забезпечує дотримання законів, і високу правову культуру громадян.

- Ми щойно з’ясували значення слів. А тепер спробуйте довести, що Україна – це, дійсно, суверенна, демократична, правова держава.

( Учні  висловлюють свої аргументи).

ІV.  Опрацювання матеріалу

Учитель

Батьківщина - це країна, в якій народилися наші діди - прадіди, тут народились і живемо ми. Це наша свята земля, рідна оселя, солов’їна мова, невмируща пісня.

-Які ви знаєте  гіпотези виникнення назви нашої країни?(Учні наводять версії  ).

- Діти, а що є основною ознакою нації, державності? ( Говорити про Україну і нічого не сказати про українську мову – це все одно, що будувати хату і забути про її фундамент. Наша мова – не лише засіб спілкування, а й знаряддя, інструмент духовної діяльності людини. Мова –духовний скарб нації.  Стаття 10 Конституції України засвідчує: «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України». Згідно зі статтями 12 і 23 Конституції України держава дбає про задоволення національно-культурних, духовних і мовних потреб українців за етнічним походженням, які проживають за межами України і не є громадянами України.

- Чому українська мова унікальна та самобутня? (Українська мова - дар Божий. Вона багата, ніжна й ласкава, мудра, доброзичлива, глибокодумна, чиста, правдива. Ми низько вклоняємося нашим пращурам за воістину солов'їну мову! І нам - тим, хто живе нині на прадавній матінці-землі, треба багато зробити, щоб усі українці зрозуміли велич та красу своєї мови).

Учень читає напам’ть поезію Д. Павличка «О рідне слово, хто без тебе я»?

О рідне слово, хто без тебе я?

Німий жебрак, старцюючий бродяга,

Мертвяк, оброслий плиттям саркофага,

Прах, купа жалюгідного рам'я.

Моя ти — пісня, сила і відвага,

Моє вселюдське й мамине ім'я.

Тобою палахтить душа моя,

Втишається тобою серця спрага.

Тебе у спадок віддали мені

Мої батьки і предки невідомі,

Що гинули за тебе на вогні.

Так не засни в запиленому томі,

В неткнутій коленкоровій труні —

Дзвени в моїм і правнуковім домі!

Учитель

За сумною статистикою, кожні два тижні на Землі зникає одна мова. До кінця століття може зникнути половина існуючих на сьогодні мов.Чи не загрожує це нам, украйнцям?

Дискусія

Спростуйте або доведіть думку, висловлену сучасною українською поетесою Ліною Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову». Чи потрібна Україні двомовність?( Учні дискутують з приводу двомовності вУкраїні).

Учитель

- Які ще ознаки державності, її символи?

Символ - це знак, умовне позначення якогось предмета чи явища. Вистраждавши, виборовши волю, Україна тепер має свої державні символи, які уособлюють її історію, її сутність, тобто найбільш характерне для неї.

Бліц-опитування:

- Знак, що символізує владу держави?  (Герб.)

- Найголовніша пісня країни. (Гімн.)

- Символ міцності та незалежності держави.( Прапор.)

- Коли була прийнята Конституція  України, де зазначили державні символи? (28 червня 1996р.) Ст. 20 «Державними символами України є Державний прапор України, Державний герб України, Державний гімн України.»

- Що таке прапор? ( Це офіційна емблема держави, що символізує суверенітет.)

- Коли відзначають день Державного прапора? (23 серпня)

- Що являє собою національний прапор України? (Прямокутне полотнище, яке складається з двох різних за шириною, горизонтально - розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої жовтого кольору.)

- Що означають ці кольори? ( Жовтий - колір пшеничної ниви, зерна, що дає життя всьому сущому на землі. Це колір жовтогарячого сонця, без ласкавих променів якого не визрів би хліб. Блакитний - колір ясного, чистого, мирного неба.)

- Малий герб України виглядає як ….(золотий тризуб на синьому фоні.)

- Тризуб символізує … (спорідненість поколінь, мир і творчу працю. Це символ відродження Батьківщини, її традицій, продовження славних сторінок нашої історії. Тризуб трактується як символ княжого роду, символ влади над трьома світами, схематичне зображення слова «свобода», «воля»).

- Ким написаний гімн? ( поет П.Чубинський, композитор М.Вербицький)

- Коли Верховна Рада затвердила цей музичний твір як Державний гімн України?  (16 січня 1992р.) ?

Крім офіційних атрибутів держави – герба, прапора, гімну, які презентують нашу країну на міжнародних зустрічах, симпозіумах, змаганнях, існують ще й народні символи. Їхнє призначення: збереження і примноження історичної пам’яті народу певної території.

- Які ви можете назвати народні символи, за якими наших земляків пізнають і шанують  увсьому світі? ( Учні називають народні символи: хліб-сіль на вишитому рушнику,червона калина,верба, жито, українська вишивка, бандура).

        Історична доля України складалася непросто. Були важкі періоди невдач і розчарувань, гоніння й роздрібленості. Та на всіх історичних перехрестях, як власну душу, нетлінний скарб, народ плекав рідну мову, власну культуру і звичаї. Ми, немов найдорогоціннішу монету, карбували свої кращі риси: волелюбність, патріотизм, працьовитість, щедрість і відповідальність.

       Ми й зараз є свідками буремних подій становлення нашої держави. Я впевнена, що революція гідності 2014р., в якій наш народ показав себе справжнім борцем, стала для вас яскравим уроком патріотизму  та мужності. Донедавна нам не вірилилося, що серед нашого покоління є такі, як наші волелюбні предки, готові заради рідної землі,  рідного народу покласти своє життя. А зараз ми всі стали свідками подвигу Небесної сотні, українських воїнів, які загинули від ворожих куль за Україну у наш  час. І всіх нас преповнює гордість за рідну землю, яка породила справжніх патріотів! Тож ми впевнено стверджуємо, що наша молодь – достойне майбутнє нашої держави. Нам є чим гордитися і ким пишатися, бо «Народ мій є! Народ мій завжди буде!

Ніхто не перекреслить мій народ!»

Перегляд та обговорення відеоролика « Любіть Україну» у виконанні іноземців.

- Прокоментуйте слова одиного із яскравих педагогів XX століття

О. А. Захаренка: «…патріотами не народжуються. Ними стають у процесі становлення особистості, в процесі виховання і впливу засобів масової інформації на кожну людину. Патріотичні почуття — це сплеск емоцій, які виникають у пориві спільної праці, щоб знайти вихід із безвиході, щоб захистити свою незалежність і волю».

- Як ви розумієте слово «патріотизм»?

- Чи легко бути справжнім патріотом?

Учиниця читає уривок з вірша Ігоря Калиниченка «Моя Україна»

Моя Україно! Ти сильна й багата,

У тебе мільйони найкращих синів,

І мова твоя, солов'їна й крилата,

Ще світу покаже величний мотив.

Я вірю, Вітчизно, ти станеш на ноги,

Махнуть золотистим крилом рушники,

І щастя затмить всі печалі й тривоги

На вічні роки і прийдешні віки!

Моя Україно- Волинь і Поділля,

Донбас, Придніпров'я, Карпати і Крим.

Тебе не здолало фашистське свавілля,

Не з'їли поляки, не вбив "Третій Рим"!

Хай весни твої гомонять калиново,

Летить крізь туман до майбутнього шлях,

Хай з вітром бринить від Луганська до Львова,

Від Ялти до Луцька блакитний твій стяг.

Єднаймося, браття! Хай чиста іскрина

Запалить любов'ю гарячі серця,

Й піснями наповниться вся Україна

Від щастя, якому не буде кінця!

Творча робота під пісню Т. Петриненка «Україна» . Напишіть міні-твір  на тему «Україна моєї мрії»

V. Підсумок

Зачитування творів учнями.

Слово вчителя.    Діти, пам'ятайте, що ви  -  майбутнє нашої  України. Тож будьте  гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть її мир і спокій, волю і незалежність, поважайте  свій народ і його мелодійну мову. Шануйте  себе і свою родину. Знайте, що

«Наш клас – родина дружна і єдина,

Цікава, неповторна, гомінка,

Ми – часточка маленька України,

Ми річечка, а Україна – це ріка.

Нехай же наша дружная сім’я

На повний голос скаже:

«Так, це я - громадянин великої країни, ім’я якої – славна Україна!»

Джерело

 

Категорія: Сценарії свят | Додав: | Теги: Перший урок, Україна-єдина країна
Переглядів: 7417 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 0
avatar