Головна » Файли » Твір

7 клас. ПИСЬМОВИЙ ТВІР — ОПИС ПРОЦЕСУ ПРАЦІ ЗА ВЛАСНИМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯМИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
13.08.2014, 08:53
загрузка...

Урок розвитку комунікативних умінь № 21.

ПИСЬМОВИЙ ТВІР — ОПИС ПРОЦЕСУ ПРАЦІ ЗА ВЛАСНИМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯМИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
Мета: удосконалити мовленнєво-мислительні вміння учнів усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту з елементами опису процесу праці, сприймати письмовий текст, розуміти його, створювати власні твори — описи процесу праці в художньому стилі за власними спостереженнями.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення семикласників
з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ. Колективна робота з текстом
- Прослухати уривок із повісті Б. Комара «Диваки». Визначити тему й основну думку. Який процес праці є предметом опису у висловлюванні?
Садівник уже розмітив, де треба садити дерева, й частина учнів одразу ж узялася за діло. Розсипавшись на обох схилах пологого яру, копали ями. Інші, скинувши з возиків і тачок перегній, подались у видолинок по чорнозем.
Микола із Сашком, одвоювавши в хлопців-восьмикласників дірявого возика-торохтуна, також покотили у видолинок. Щоб їх похвалили, набрали повнісінький ящик землі і ледве цупили возик на схил.
— Не набирайте ж стільки, підірветесь,— жахнулася Валентина Михайлівна.
— То ще й мало,— храбрував Микола.
До обіду школярі встигли викопати ями і навозити до них чорнозему. Тепер яру не впізнати. Схили його були густо покриті жовтими й чорними купами... (Б. Комар).
- Пояснити значення незрозумілих слів (зокрема, видолинок — невелика і неглибока улоговина).

- Дібрати до тексту заголовок. Підготувати усний докладний переказ прослуханого.
Робота в міні-групах
- Уявити, що вам запропонували взяти участь у конкурсі на краще продовження твору — опису процесу праці. Доповнити висловлювання розповіддю про те, як школярі завершили садити сад.
ІV. Формування практичних умінь опису процесу праці
- Прочитати твір — опис процесу праці, написаний семикласницею. У якому стилі й формі він складений? Проаналізувати структуру твору (з яких частин він складається, чи наявні в тексті зачин і кінцівка).
Дарино, привіт!
Давно ми вже не листувалися. Як твої справи? Як успіхи в школі?
Я знаю, що ти збираєш кулінарні рецепти, тому хочу додати до твоєї колекції ще один. Це рецепт приготування пирога, який готується майже нашвидкуруч.
Візьмемо спочатку три яйця (бажано охолоджених) і збиватимемо з однією склянкою цукру, який повинен повністю розчинитися. Потім додамо до цієї суміші пів чайної ложки соди й одну столову ложку яблуневого оцту. Після цього покладемо близько сто грамів маргарину. Його потрібно нарізати дрібними шматочками і додавати до суміші, ретельно збиваючи її міксером. Тепер, щоб отримати тісто, додамо одну склянку борошна.
Затим покладемо пиріг на деко та почнемо прикрашати. Візьмемо яблуко і грушу, поріжемо частинками й розташуємо їх симетрично. Після цього візьмемо з холодильника заморожені сливи й вишні та викладемо їх візерунком. Нарешті пиріг можна ставити в духовку. Приблизно через сорок хвилин він має бути готовий.
Пропоную тобі, Дарино, назвати цей кулінарний витвір «Гості на пиріг», бо обов’язково хтось відчує його приємний аромат та завітає в гості. Смачного тобі та твоїм друзям!
З повагою Марічка
- Звернути увагу на слова, що вказують на послідовність дій.
Спочатку, передусім, потім, затим, після цього, тепер, нарешті.
- Схарактеризувати ситуацію спілкування: тема й основна думка, учасники й мета спілкування.
Робота з пам’яткою
- Розглянути пам’ятку «Як працювати над твором-описом процесу праці в художньому стилі». Запам’ятати особливості побудови висловлювань, що містять опис трудового процесу.

Як працювати над твором — описом процесу праці в художньому стилі
1. У вступній частині твору вкажіть на особу, що виконує роботу, і зазначте назву трудової дії.
2. В основній частині твору, описуючи безпосередньо процес праці, обов’язково дотримуйтесь чіткої послідовності виконання дій, використовуючи при цьому спеціальні слова (спочатку, потім, пізніше, затим, насамкінець та ін.).
3. Під час опису трудового процесу вживайте слова, що аналізують виконувані операції. Наприклад: працювати швидко, легко, серйозно, спокійно, творчо, цікаво, зосереджено, вправно; праця успішна, благородна, відповідальна, напружена, нелегка, плідна, радісна, сумлінна.
4. З метою створення тексту-опису процесу праці в художньому стилі використовуйте художні засоби (епітети, метафори, порівняння тощо).
5. Пам’ятайте, що основною метою художнього опису трудового процесу є характеристика людини під час роботи та її ставлення до праці.
V. Складання твору — опису процесу праці
- Скориставшись пам’яткою, описати в художньому стилі роботу, яку доручають вам виконувати вдома.
VІ. Узагальнення зробленого на уроці
VІІ. Домашнє завдання
Поміркувати, який процес праці приносить задоволення й радість вашим рідним (мамі, татові, бабусі, братові, сестрі тощо). Чи доводилося вам спостерігати за тим, як вони виконували цю роботу? Скласти твір-опис процесу праці на основі власних спостережень.

Твір-опис процесу праці за власним спостереженням

Розповідь про трудовий процес може бути складена у науковому або художньому стилях.

Особливості опису у науковому та діловому стилях:
♦    трудові операції стосуються не конкретної особи, а будь-кого, тому опис має дуже загальний характер;
♦    трудові дії не стосуються певного часу;
♦    подається розповідь лише про те, що слід робити всім і як робити;
♦    ім'я виконавця може опускатись;
♦    характерні дієслова 3-ої особи множини: так роблять, для цього застосовують-, поєднання слів можна, треба, слід, необхідно з неозначеною формою дієслова: треба почистити, необхідно з'єднати;
♦    розповідь має характер інструкції;
♦    всі слова вжито тільки у прямому значенні.

Особливості опису праці в художньому стилі:
♦    опис повинен викликати певне ставлення до процесу праці, до виконавця та результату;
♦    розповідь має бути емоційною, образною;
♦    використовуються художні засоби: епітети, порівняння, метафори.

Зверни увагу на зразки текстів у науковому та художньому стилі.

Зразки

Прісне тісто замішують на сироватці з яйцем, дають йому відстоятись. Розкачують в руках качалку діаметром 2-3 см, розрізають її на шматки. Кожен шматок обвалюють в борошні, розкачують варениці. Начиняють їх сиром, картоплею, тушкованою капустою. Варять у крутому окропі.

(З кулінарної книги).

 

* * *

Руки Ганни Сильвестрівни натхненно чаклували над кожним шматочком тіста. Господиня встигла вже поставити воду і, коли окріп забелькотів, виклала на підситок перший десяток вареників та почала по одному кидати їх у каструлю. Прозора вода враз скаламутилась, у ній затанцювали білі порошинки. Полинув ніжний аромат тіста й варених ягід. Потім вода знову забила в ключі, і незабаром вареники почали випливати нагору. За мить вони запаморочливо пахтіли на тарілці — білі-білі, з ледь помітним бузковим відливом.

(За І. Сенченком).


Виберіть тему для твору
"Як я готую уроки".
"Як варити борщ".
"Догляд за домашніми тваринами".
"Як працювати з книжкою".
"Пошиття плаття (штанів)".
"Збирання лікарських рослин".
"Як садити буряки".
"Як я доглядаю за кущами".
"Як виготовити паперову прикрасу для ялинки".
"Рецепт мого улюбленого торта".

Зразок

Як варити борщ
Борщ — одна з найпоширеніших перших страв української кухні. До його складу входить багато різноманітних продуктів.
Моя мама часто варить борщ, а я люблю спостерігати і допомагати їй.

Перед приготуванням мама миє руки та одягає фартух. Спочатку вона готує бульйон. Дрібно нарубані кістки варить дві години, додає м'яса і продовжує варити до готовності. Зварене м'ясо нарізає порціями, а бульйон відціджує. Очищені і помиті буряки мама шаткує соломкою, солить, збризкує оцтом, змішує, кладе у каструлю, додає жиру, томатного соусу, цукру, тушкує до готовності. Потім злегка обсмажує на свинячому салі цибулю, моркву, петрушку. На кухні уже так смачно пахне, аж слинка тече.

У проціджений бульйон мати кладе нарізану дольками картоплю, доводить до кипіння, додає нарізану соломкою капусту і варить 10-15 хв. Після цього кидає в бульйон тушковані буряки, злегка підсмажує разом з цибулею нарізані свіжі помідори, гіркий і запашний перець, лавровий лист, підсмажене і розведене водою борошно. Потім дає 5 хвилин покипіти, заправляє товченим часником, доводить до кипіння і дає настоятись 10 хвилин.

Нарешті борщ готовий. Настає обід. Подаючи борщ на стіл, мама у кожну тарілку кладе шматочок вареного м'яса, сметани і посипає зеленню петрушки і кропу.
Сім'я із задоволенням смакує улюблену страву. Який смачний борщ!

 

Виготовлення писанок
Жодне свято не освячене такою таємничістю, як Великодень. У кожній сім'ї підготовка до нього — це справжнє магічне дійство. Зазвичай, я теж намагаюсь взяти в ньому участь. Оскільки випічкою паски та приготуванням страв займається моя мама, я беруся за виготовлення писанок і шкрябанок.

Передусім готую робоче місце та інструменти: фарби, пензлик та голку.
Починається робота з приготування яєць: одне варю звичайно, а інше — у воді з лушпинням цибулі. Коли яйця зваряться і вистигнуть, беру спочатку коричневе яйце (з цибулиння) і роблю шкрябанку. Для цього "циганською" голкою вишкрябую візерунки. Білі, на темному фоні, вони виглядають особливо привабливо. Віддаю перевагу симетричним візерункам.
Писанку виготовляю по-іншому. Спочатку витираю яйце ватою з розчином спирту. Потім набираю у склянку води, кладу яйце на підставку, тоненьким пензликом, який увібрав у себе магію фарб, чіткими рухами наношу візерунок.
Робота ця клопітка і потребує витримки, сумління та часу.
Зрозуміло, мої писанки та шкрябанки не такі, як у справжніх майстрів. Але рідні завжди хвалять мою працю.
Завдяки витворам мого мистецтва наш великодній кошик завжди барвистий, яскравий і є частинкою моєї душі.

Категорія: Твір | Додав: | Теги: опис процесу праці, твір-опис
Переглядів: 2055 | Завантажень: 0 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 3.5/11
Всього коментарів: 1
avatar
1
Cпасибо) biggrin
avatar