Головна » Файли » ТВОРИ

Опис зовнішності людини в художньому стилі
26.01.2021, 14:48
загрузка...

Урок розвитку комунікативних умінь № 7. Усний твір — опис зовнішності людини в художньому стилі
Мета: формувати мовленнєво-комунікативні вміння усно складати твори — описи зовнішності людини в художньому стилі; удосконалювати вміння розуміти логіку викладу, визначати тему й основну думку тексту, тип і стиль мовлення; підвищувати мовленнєву культуру семикласників.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення семикласників
з темою, метою, завданнями уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Подумати і дати відповіді на запитання:
1. Які характерні особливості має твір-опис?
2. Чим він відрізняється від розповіді?
3. Зі скількох структурно-композиційних частин складається опис зовнішності людини?
IV. Виконання практичних завдань творчого характеру
Вибіркова робота
 Прочитати текст. Виписати слова для опису зовнішності, згрупувати їх за основними ознаками портретної характеристики людини: зріст, волосся, очі, обличчя, одяг.
…Де б не опинився, блукаючи цієї ночі, Баглай: чи біля саги, в якій місяць плавав розплавлений, чи на соборнім майдані,— усюди невидимо була за ним і його юна мадонна із загорілими міцними руками, з сумовитим лицем задуманим, на якому ота смага сарматська горить! Один раз тільки і вдалося Миколі побачити її зблизька — біля самого паркана поливала. Стояла зарошена, із шлангом у руці, а спідлоба погляд на Баглая — глибокий, важкуватий якийсь, недовірливий… Густа смаглявість лиця різко відтіняла голубизну очей, сумовито-сторожких, зачаєних. Недовіра і смуток глибокий — вони найбільше вразили. Уста затиснуті, а в погляді і в усій поставі було щось затяте, сміливе, угадувалася внутрішня сила натури, пристрасність, надійність душі. Волосся темно-русяве було вільно розкинуте на плечах, кільчасті кінчики його золотилися на сонці, ніби злегка пригорілі, припалені іншим, степовим, сонцем. Сумовита глибінь очей була аж з прозеленню якоюсь, з отією, що її колись, мабуть, можна було тільки в очах у мавок погледіти десь на Вовчих Водах. Зовсім не надовго зустрілися тоді їхні очі, він привітався, і вона відповіла йому неголосно: «Здрастуйте». То і вся була розмова (О. Гончар).
 На чому акцентує увагу автор в описі дівчини?
 За допомогою яких мовних засобів виразності досягається образність й емоційність зображення дівчини?
Складання власного тексту-опису
 Користуючись пам’яткою для створення твору — опису зовнішності людини і поданим допоміжним матеріалом, скласти усний твір — опис зовнішності знайомої вам людини.
Пам’ятка «Як створити опис зовнішності людини»
1. Дібрати влучний заголовок для твору-опису.
2. Скласти план тексту.
3. Описати обличчя, очі, ніс, губи, волосся.
4. Описати поставу, одяг.
5. Розповісти про вік людини.
6. Схарактеризувати індивідуальні риси характеру і вдачу.
7. Висловити власне ставлення до зовнішності людини.
Допоміжний матеріал
Обличчя: бліде, довгасте, засмагле; з майже білими бровами; з ледь запалими щоками; з гострими вилицями; рожеволиця, смагляве.
Очі: блакитно-зеленаві; виразні; великі; втомлені; гарні; зеленкуваті; спокійно-серйозні; сумовито-чорні густі довгі вії; ледь примружені; опущені вії мінливо-зеленого кольору; темно-сірі; холодні; великі; веселі; сірі; вицвілі на сонці; добрі; звичайні; з грізною червонястою іскрою; карі із зеленавим блиском; напухлі під очима мішки; прозорі; пронизливі; ясні, як зорі.
Ніс: великий; довгий; картоплиною; короткий; кирпатий; м’ясистий; рівний.
Губи (вуста): знебарвлені; повні; рожеві; чітко й химерно окреслені; міцно стиснуті.
Волосся: голова в кучерях, як у золотому вінку; давно не стрижене; закручене кільцями; кучма поріділого, але ще буйного, закучерявленого сивого волосся.
Постава: висока; виструнчена; вузькоплеча; збита; кругленька; легка; міцна; мініатюрна; невисока; повненька; присадкувата; гнучка; струнка; ставна; сухорлява; тендітна; тоненька; яскрава.
Одяг: строгий; темно-сірих тонів; мереживні рукавички; однотонна; сірувато-темна сукня.

V. Підсумок уроку
VI. Домашнє завдання
Письмово оформити підготовлений на уроці твір — опис зовнішності людини.

Як написати твір-опис зовнішності людини

1. Дібрати влучний заголовок для твору-опису.

2. Скласти план тексту.

3. Описати обличчя, очі, ніс, волосся.

4. Описати поставу, одяг.

5. Розповісти про вік людини.

6. Охарактеризувати індивідуальні риси характеру і вдачі.

7. Висловити власне ставлення до зовнішності людини.

Як складати тексти-описи зовнішності людини в художньому стилі

1. Проведіть спостереження індивідуального вигляду людини.

2. Продумайте послідовність опису і будову вашого висловлювання відповідно до плану.

3. Опишіть в тому порядку, як ми сприймаємо людину в цілому, а потім переходьте до деталей.

4. Використовуйте певну лексику: очі, брови, волосся, ніс, вуха, губи, шия, руки, щоки, зріст, одяг (манери поведінки, стосунки в колективі, ставлення до праці, культура мовлення, розумові і фізичні здібності).

5. Доберіть слова, словосполучення, які допоможуть описати людину в художньому стилі.

6. Відтворіть опис спочатку подумки, а потім – в усній або письмовій формі.

Зразок:

Кажуть, що обличчя — дзеркало душі людини. І це справді так. Я переконуюсь у цьому, коли дивлюся на свого товариша. Його привітне відкрите обличчя завжди випромінює якусь доброзичливість. На вигляд він звичайний хлопець. Обличчя довгасте, худорляве, засмагле на сонці. Високий лоб, зверху до якого легенько прилягає зачесане набік коротко підстрижене густе чорне волосся. Ніс прямий. Широкі чорні брови розлітаються на переніссі, мов у польоті пташині крила. З-під них дивляться великі круглі сині, як літнє небо, очі. Погляд їх розумний, добродушний, прямий і відвертий, як у кожної чесної людини. Та досить якоїсь навіть найменшої несправедливості, як погляд різко міняється. Очі стають гнівними і пронизливими. Товариш мій середнього зросту, широкий у плечах, дужий, спритний, витривалий, бо постійно займається спортом.

З підручника:

Що я прочитав на одному обличчі...
105.1. Прочитайте учнівський твір. Визначте тему й основну думку висловлювання. Поясніть заголовок.


Волошки
Хтось вважає, що зелені очі — негарні. Неправда. У неї вони найкрасивіші в світі. На чистому ясному личку з яскравими вустами, як два листочки, світяться свіжою ласкою, заглядають до тебе в серце, осявають теплом. А тонкі бровенята, раз у раз зустрічаючись, ще більше молодять юне чоло.

Вона вмивається росою, навпростець1 біжить у поле. Там цілується з першим промінням уже майже стигла пшениця.

Дівчина пестить колоски, оббирає стеблинки від бур'янів. І враз, здивована, завмирає: серед золотисто-жовтої пшениці, на галявинці, мов парус, ясніють волошки. Може, то небо, спочиваючи, залишило шматочок чарів, чи краплини дощу проросли незрівнянними квітами? А може, для неї їх посадило сонце? Щоб для людей була вона ясною волошкою   —   дівчина  із   зеленими,   як   весняна  трава,   очима (М. Поліщук).


II. Якою ви уявляєте дівчину з тексту? Доповніть його усно описом портретних деталей, погляду, виразу обличчя, постави, характеру, манери триматися, одягу дівчини.


106. З-поміж означень до слова обличчя випишіть лише ті, які характеризують вираз обличчя, відображують стан людини. Про який настрій вони можуть свідчити?
Зразок. Обличчя: серйозне, ....


Кругле, видовжене, худорляве, повне, серйозне, добре, похмуре, зле, сите, порожевіле, вольове, ображене, побіліле, злякане, червоне, вдоволене, відкрите, виразне, розгублене2, сумне, живе, розумне, зосереджене, замислене, безтурботне, стурбоване, лукаве, винувате, переможне.


107. З-поміж слів, які використовуються для опису очей, випишіть ті, які характеризують погляд, а не колір і форму, виражають настрій і характер людини.
Зразок. Очі: відкриті,....


Сірі, чисті, відкриті, ніжні, ясні, прекрасні, променисті, лукаві, карі, сумні, великі, стомлені, задумливі, розкосі, добрі, лагідні, мигдалевидні, злі, холодні, гнівні, сині, веселі, здивовані, уважні, байдужі, заспані, спостережливі, пустотливі3, злякані, розумні, порожні, вологі, заплакані, стурбовані, проникливі, мрійливі.


108. Користуючись таблицею на с 52, опишіть усно свого сусіда (свою сусідку) по парті. Розкажіть, яке враження справив він (справила вона) на вас, коли ви вперше сіли за одну парту. Що зміни¬лося за цей час у його (її) зовнішності?


1Навпростець, навпрошки — рос. напрямик.

2Розгублений — рос. растерянный.

3Пустотливий — рос. шаловливый.

 

Портретна лексика

Деталі портрета Означення
Обличчя виразне, красиве, кругле, продовгувате, худорляве, повне, ніжне, грубе, біле, бліде, рум'яне, смагляве, довгасте, засмагле; з майже білими бровами; з ледь запалими щоками; з гострими вилицями; рожеволиця, смагляве
Вираз привітний, розумний, відкритий, серйозний, веселий, сумний, похмурий, злий, вольовий, вдоволений, ображений, переляканий, зосереджений, розгублений, замислений, безтурботний, стурбований, винуватий, хитрий
Очі великі, виразні, розкосі, широко поставлені, темні, світлі, карі, чорні, сині, сірі, блакитно-зеленаві; виразні; великі; втомлені; гарні; зеленкуваті; спокійно-серйозні; сумовито-чорні густі довгі вії; ледь примружені; опущені вії мінливо-зеленого кольору; темно-сірі; холодні; великі; веселі; сірі; вицвілі на сонці; добрі; звичайні; з грізною червонястою іскрою; карі із зеленавим блиском; напухлі під очима мішки; прозорі; пронизливі; ясні, як зорі
Погляд привітний, ясний, розумний, відкритий, серйозний, веселий, уважний, спокійний, задумливий, замріяний, стурбований, сумний, лагідний, злий, сердитий, суворий, байдужий, хитрий, проникливий, насторожений, недовірливий, захоплений
Ніс великий, невеликий, довгий, кирпатий, тонкий, широкий, м'ясистий, рівний, прямий, із горбинкою, горбатий, довгий; картоплиною; короткий; кирпатий; м’ясистий
Рот великий, невеликий, малий, широкий
Губи повні, тонкі, свіжі, бліді, безкровні, стиснуті, розтулені, знебарвлені; повні; рожеві; чітко й химерно окреслені; міцно стиснуті
Брови прямі, довгі, чорні, темні, вицвілі, тонкі, широкі, густі, навислі, насуплені
Волосся темне, світле, русяве, чорне, каштанове, попелясте, біляве, золотисте, руде, сиве, блискуче, тьмяне, пшеничне, густе, рідке, довге, коротке, пряме, витке, кучеряве, зачесане, розпущене, підстрижене, заплетене, голова в кучерях, як у золотому вінку; давно не стрижене; закручене кільцями; кучма поріділого, але ще буйного, закучерявленого сивого волосся
Зріст високий (високого зросту), середній (середнього зросту), невисокий (невисокого зросту)
Статура середньої статури, повний, худий, худорлявий, стрункий, тендітний, згорблений, незграбний, широкоплечий, кремезний, дебелий, огрядний; Постава: висока; виструнчена; вузькоплеча; збита; кругленька; легка; міцна; мініатюрна; невисока; повненька; присадкувата; гнучка; струнка; ставна; сухорлява; тендітна; тоненька; яскрава.
Риси характеру ввічливий, уважний, добрий, товариський, працелюбний, чесний, щедрий, порядний, суворий, доброзичливий, рішучий, веселий, поступливий, тактовний, злий, ледачий, запальний

   
Розіграйте діалог за ситуацією. Ваш друг домовився зі своєю двоюрідною сестрою про зустріч, але затримується на півгодини з поважної  причини. Він телефонує і просить вас підійти на місце призначеної зустрічі, яке видно з вашого вікна, вибачитися від його імені й умовити сестру дочекатися. Попросіть друга описати зовнішність його сестри, щоб ви могли розпізнати її серед інших. Скористайтесь таблицею.

 

1Поважний —рос. уважительный.


110.1. Прочитайте фразеологізми, які характеризують зовнішність людини, з'ясуйте їх значення за словником.
1.    Хоч з лиця воду пий. 2. Кров із молоком. 3. Шкіра та кістки. 4. Біла ворона. 5. Гидке каченя.
II. Складіть і запишіть речення з виділеними фразеологізмами.


111.1. Станьте обличчям одне до одного. Поспостерігайте протягом хвилини за зовнішністю однокласника (однокласниці). Усно опишіть одне одного: 3 твердження про схожість між вами і З — про відмінність.
II.    Що в житті людини залежить тільки від її зовнішності?


Обмінюючись думками, дайте відповідь на це запитання.
112.    Відредагуйте і запишіть речення.
1. У неї були коричневі очі з веснянками на носі. 2. Художника вразила поза її обличчя. 3. У дівчинки були мілкі риси обличчя і білокуре кучеряве волосся. 4. У чоловіка був горбоносий ніс і темноокі очі. 5. У юнака був стурбований по¬гляд очей (3 учн. творів).


113.    Прочитайте і проаналізуйте учнівський твір. Відредагуйте текст, доберіть до нього заголовок і запишіть виправлений варіант.


Ніна — одна з моїх подруг. Її зріст — 157 см, вага — 48 кг. У неї прямий ніс і тонкі брови, з-під яких виглядають брунатні очі. Ніна дуже товариська і начитана дівчина. Очі вона підкрашує тушью, і тому в неї розумний погляд. Ніна — способна учениця. У неї тонка талія і кмітливий вираз обличчя. Найбільше моя подруга любить море і віддихає там кожного щоліта (Олена Б.).


114. Користуючись таблицею, зібраним матеріалом, поданими нижче схематичним планом і пам'яткою, складіть опис зовнішності дорогої вам людини, знайомого, популярної особистості. Зверніть увагу на деталі зовнішності, характерні саме для цієї людини. Намагайтеся розкрити її внутрішній світ, характер.


План
І. Вступ, у якому сформульовано основну думку тексту.

II. Основна частина, де розкривається основна думка і складові опису:
1.    Хто ця людина.
2.    Що найхарактерніше в її зовнішності.
3.    Зріст, постава.
4.    Волосся, зачіска.
5.    Риси і вираз обличчя.
6.    Одяг.
7.    Характер.

III. Кінцівка. Загальне враження про людину (позитивне чи негативне).


Як працювати над твором-описом
1.    Визначте тему й основну думку майбутнього твору. Через опис зовнішності людини намагайтеся розкрити її внутрішній світ.
2.    Доберіть фактичний матеріал.
3.    Систематизуйте зібране: виділіть головне, про менш істотне згадайте побіжно.
4.    Визначте основний і допоміжні типи мовлення (основним має бути опис, а розповідь і роздум доречні у вступі та кінцівці). Уникайте підміни опису зовнішності людини розповіддю про неї.
5.    Додержуйтеся вимог до художнього стилю.
6.    Правильно будуйте твір (вступ, основна частина, кінцівка).
7.    Слідкуйте за грамотністю мовного оформлення.

Українська мова 7 клас Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк, 2007 © Видавництво «Освіта», художнє оформлення, 2007

Категорія: ТВОРИ | Додав: | Теги: твір-опис зовнішності людини, опис людини
Переглядів: 109 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar