Головна » Файли » Твір

Прийшла зима
26.11.2019, 00:54
загрузка...

Прийшла зима. Земля, вода і ліс - все вкрите снігом, здається, все кругом занурилося в сон. Завмерли трави, кущі і дерева. Під сніжним покривалом все зачаїлося, залягло в зимову сплячку багато тварин. Добре тому, у кого тепле, затишне лігво, барліг, нірка чи гніздо. Добре тому, у кого запасів повна комора. Поїв, згорнувся калачиком - спи міцно, дивись солодкі сни.

А птахи сильно страждають взимку від холоду і голоду. Крижаний вітер гуляє, носиться між будинками і деревами, забирається і під густе пір'ячко. Не всидіти маленьким пташкам ні на землі, ні на гілці: все покрито снігом, холонуть лапки. Треба стрибати, літати, щоб як-небудь зігрітися. Ох, як важко їм доводиться! Шукають вони, де б сховатися від холоду, від страшного зимового вітру.

Лютий - найважчий для птахів місяць. Місяць лютого холоду і голоду. Зима відчуває, що скоро їй доведеться поступитися своїми правами, ось вона і злиться: то морозом вдарить, то замете буревій. Найгірше, коли після денної відлиги вдарить вночі мороз і відразу заморозить сніг зверху. Така крижана кірка на снігу - наст - міцна, жорстка, слизька. Її не розбити ні слабкими лапками, ні дзьобом. Як птахам дістати під льодом їжу - травичку, зернятка? У кого немає сили пробити скло крижаної кірки, той голодує.

Але добре відомо: хто ситий, тому холод не страшний, тому ми повинні допомагати своїм маленьким, слабким пернатим друзям. Їм багато не треба. Хто дасть зерняток, хто - сальця, хто - ягід, хто - хлібних крихт. А скільки їх можна врятувати від голодної смерті!

Ми можемо влаштовувати для птахів маленькі безкоштовні їдальні у дворах і прямо у себе на балконах. Можемо вивішувати з вікна шматочки хліба на ниточці або встановлювати у дворі годівниці з зерном і хлібом. Горобці і інші наші зимові гості цілими зграйками будуть з радістю відвідувати їх. А синички дуже люблять сало. Тільки не солоне, звичайно: від солоного у них заболять животики. Можна взяти дерев'яну паличку, висвердлити в ній ряд дірочок і залити дірочки гарячим салом - свинячий або яловичим. Потрібно дати салу охолонути і вивісити паличку за вікно,а ще краще - повісити на дерево у дворі. Веселі маленькі гості не змусять себе довго чекати. А в подяку за частування покажуть різні трюки: перекидання вниз головою, скік вбік і інші.

Допомагайте маленьким пернатим друзям взимку! Запрошуйте цих милих і кумедних пташок до себе в гості, щоб помилуватися і досита нагодувати в цей важкий для них час!

Зима. Ясний зимовий день, сонце світить сліпуче яскраво. Навколо все біле-біле: м'який пухнастий сніг рівним шаром покрив землю. Сніг всюди: на лавках, на дахах будинків, на деревах. Дерева стоять у снігу, немов яблуні в цвіту. Білі-білі. І тільки де-не-де видніються червоні кетяги горобини. Під горобиною багато пташиних слідів. Дорога скинула з себе білосніжний наряд, і здається, що вона чорною змією звивається між високими будинками в білосніжних шапках. Люди кудись поспішають, залишаючи на снігу ланцюжки своїх слідів, які переплелися між собою. А хлопці з радісними криками спускаються на санках з пагорба: їм і в мороз весело. А сніг блищить на сонці, іскриться і переливається ...

Чарівні зими люблять усі. Прозоре морозне повітря, пластівці пухнастого снігу, кришталеві візерунки на вікнах, скрип саней. Чарівниця-зима зачаровує і надихає багатьох поетів і письменників. Скільки чудових поетичних рядків присвячено цій порі року!

У зими, як і в будь-якому сезоні, є свої відмінні риси. Кожна людина знаходить для себе певні плюси і мінуси в цій порі року. Мені хотілося б описати зиму такою, якою я її бачу, і поділитися своїми враженнями про неї.
Для мене зима-найчарівніший, найкращий й найвеселіший час року. Що може бути більш захоплюючим видовищем, ніж хоровод сніжинок у небі, і що може бути чудесніше білизни снігу, який тільки-тільки випав загадковіше візерунків на вікні в лютий мороз! При думці про ці моменти мимоволі народжуються такі рядки:
ЗИМОЮ.
Ліс в ясних коронках
у вікна зазира.
Скрізь по вітах тонких
самоцвітна гра.
Снігурів червоних
сонце золотить.
В снігових затонах
щогли верховіть.
Сад у білій піні,
в кризі небеса.
Перехресних ліній
розцвіла краса.
М.Рильський

Є ще одна принада в цю пору року - зимові свята: Новий рік і Різдво. А це означає подарунки, веселощі і, звичайно ж, канікули. У канікули діти багато часу проводять на свіжому повітрі: грають в сніжки у дворі, катаюся на лижах , ходять на каток. Чимале задоволення приносить катання на санчатах.
Єдине, що засмучує, що все хороше рано чи пізно закінчується. Приходить весна, і зимі доводиться забратися геть. Але нічого, настане новий рік - і буде нова зима!

Захоплююче заняття - спостерігати з вікна. Особливо красиві картини бувають узимку. Взимку річка не завжди замерзає, навіть в морозну погоду. Тоді від річки піднімається туман і дерева, і кущі, які ростуть вздовж берегів, покриваються білим кошлатим інеєм. Бувають дні, коли інеєм покривається все: місто, ліс, села. Казкова картина! Як ніби Морозко вдарив своєю палицею, і все навколо покрилося інеєм.

У ясний морозний день, коли сонце яскраво світить, погляду відкривається інша картина. Все навколо блищить і сяє. Іскриться сніг на полях. Дерева вздовж річки і ліс блищать сріблом. Бурульки на дахах будинків починають танути від яскравого сонця. Дух захоплює від переливчастої гри світла. Вночі, коли всі люди сплять, зима приходить, стукаючи кришталевими каблучками по темних вулицях . Ніжно покриває вона все білосніжним килимом. І вулиці з похмурих перетворюються на білі, ошатні, святкові. Просипаються люди вранці веселі, радісні, в очікуванні свят. Діти радісною гурьбою вибігають на вулицю. І до самого обіду йде гра в сніжки.

У зимовому лісі повітря чисте, прозоре. Королева зима всі дерева одягла у білосніжні сукні, землю покрила блискучим килимом. Ліс стоїть тихий і мовчазний, тому що головні співаки птахи відлетіли. Сосни у снігових сукнях стоять мовчки і нерухомо, вдивляються кудись своїми верхівками, немов чекають чогось. Лише полохливий заєць, пробігаючи порушує мовчання зимового лісу.

Список використаних джерел:
Урок на тему : «Подружіться з книгою» учителі української мови та літератури, сш №256 м. Київ
Урок на тему : «Пізнання книги» учителі українська література сш № 215 м. Київ

Кращий подарунок: Загадки, вірші, оповідання.-Х:ПП «Поляков В.К» 2009. - 384с.
Гром М.К.. Зимові пейзажі. К: Веселка 2008.- 309с.
Савченко О.Я. Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с.
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 3 клас : Підручник для навч.закл. - К.: Освіта 2003. - 295c.

Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.

Категорія: Твір | Додав: | Теги: про зиму
Переглядів: 37 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar