Головна » Файли » ТВОРИ

Великий мандрівник з Києва
30.08.2020, 23:37
загрузка...

***

Йому було двадцять два роки, коли вирушив у далекий світ із Києва. Звали мандрівника Василь Григорович-Барський. Студент Києво-Могилянської академії вирішив побувати в багатьох країнах світу і скрізь здобувати знання на користь собі і Вітчизні.

Допитливий мандрівник вивчає географію, архітектуру, мистецтво, національні звичаї. Все те згодом стане основою для його надзвичайно цікавих книг.

В країнах, куди його заносила доля, Василь не тільки навчається сам, а й учить інших, вчителює у місцевих школах. Григорович-Барський був, безперечно, одним із найосвіченіших людей свого часу. Мав глибокі знання з філософії, історії, риторики, географії, медицини. Сучасники писали, що після своїх мандрів він досконало знав латинську, давньогрецьку, новогрецьку, польську, італійську, арабську і всі слов'янські мови. Таких людей називають ерудитами і поліглотами.

Довго – двадцять чотири роки – пробув він у чужих землях, де старанно, мов бджола, збирав мед мудрості, щоб віддати його народу України.

***

Життєва історія Василя Григоровича-Барського (1701-1747) схожа на сюжет захоплюючого пригодницького роману. Син поважного київського купця, щоб вступити до Києво-Могилянської академії, таємно від батька з’явився до її префекта Феофана Прокоповича, який і зарахував хлопця в бурсу. “Не сильний у науці був,— розповідав про себе Василь,— однак пройшов малі школи, навіть до риторики”. 1723 року Василь попрямував до Львова, де вступив у ієзуїтську академію під вигаданим прізвищем — Панський (1724 р). Проте ієзуїти невдовзі здогадалися, що мають справу з православним, і вигнали його з академії. Так почалася подорож, яка тривала більше двадцяти років.

Його неодноразово били й грабували, незвичний клімат ставав причиною тяжких захворювань, що врешті-решт і вкоротило віку мандрівникові. Давалася взнаки ще дитяча травма лівої ноги. Якщо не мав грошей і харчів – жебракував, жив на пожертви. Коли не було за що їхати, просив, аби дозволили примоститися на відкритій палубі корабля.

Якщо з’являлися проблеми з в’їздом до чужої країни, перетворювався на “убогого турецького подорожнього”, видавав себе за дервіша — жебрака-ченця, що йде поклонитися могилі пророка Мухаммеда. У католицькій Польщі перетворювався на ревного католика, в арабських країнах — на правовірного мусульманина. Випадкових попутників називав “єдиноутробними братами”, а з Григоровича під час серйозної небезпеки став Барським, щоб приховати своє походження. Якось для порятунку життя йому навіть довелося прикинутися юродивим.

Один тільки список країн, в яких побував Василь Григорович-Барський, займе чимало місця. Тут і Європа — Болгарія, Угорщина, Румунія, Молдавія, Австрія, Італія, Греція, а потім Близький Схід — Палестина, Сирія, Аравія, Туніс, Єгипет.

Першим містом в Єгипті, яке відвідав мандрівник, стала Розетта. Пізніше там знайдуть знаменитий Розетський камінь, за допомогою якого вдасться розшифрувати єгипетські ієрогліфи. Але на той час то були -«неведомо какие письма: сабли, луки, рыбы, человечьи головы, руки, ноги, топорки, а иного и знать нельзя, видимая и невидимая, а сказывают, будто некая мудрость учинена». Біля Каїру його вразили «рукотворні гори» — величні піраміди.

У Дамаску Григорович-Барський прийняв чернечий сан від антіохійського патріарха Сильвестра (1734 р). Шість років прожив він на острові Патмос, де святий Іоанн написав своє «Откровення».

В 1746 році мандрівник отримує листа від префекта києво-подільських шкіл Варлаама Лащевського із запрошенням зайняти кафедру грецької мови в Києво-Могилянській академії, і вирішує повернутися до Києва. Історію своїх подорожей Григорович-Барський виклав у записках, що разом з багатьма ілюстраціями зберігались спочатку у його матері, яка давала їх переписувати усім охочим. Зрештою, за сприяння князя Г. Потьомкіна у 1778 році було видано “Пешеходца Василия Григоровича-Барского Плаки Албова, уроженца киевского, монаха антиохийского, путешествие к святым местам в Европе, Азии и Африке находящимся, предпринятое в 1723 и оконченное в 1747 г., им самим писанное”…

А на Подолі залишилося багато перлин брата мандрівника – видатного архітектора Івана Григоровича-Барського, і серед них знаменитий фонтан «Самсон» на Контрактовій площі.

Анатолій Кияшко,
науковий співробітник Музея Однієї Вулиці

***

Ще юнаком він вирушив у Мандри з Києва. Звали великого мандрівничого Василь Григорович-Барський. Після навчання в Києво-Могилянській академії він вирішив побувати в багатьох країнах світу й здобути там нові знання. Ці знання мандрівник хотів мати не лише для себе, а також для свого краю — для рідної України. Оскільки мандрівник жив у давні часи, то подорожувати йому доводилося і пішки, і кіньми, і морем, і гори долати. Він побував у багатьох країнах: Австрії, Італії, Греції, Єгипті. Допитливий мандрівник вивчає в тих країнах географію, архітектуру, мистецтво, національні звичаї. Усе це знадобилося йому, коли він після повернення сів писати свої книжки. Сучасники писали про нього, що він добре знав мови: латинську, давньогрецьку, польську, італійську, арабську, а також усі слов'янські мови. Він не тільки навчається сам, але й навчає інших. На Кіпрі та Патмосі вчителює в місцевих школах. Побував він у Палестині, Сирії, багатьох країнах Африки. Невтомна жага пізнавати світ вела його далі й далі. Саме в подорожах, навчаючись у найвідоміших учених, він здобув глибокі знання з філософії, історії, риторики, географії, медицини.

Довго Григорович-Барський мандрував по країнах. Довгим і кружним шляхом повертався він до Києва. Коли ж повернувся, а йому на той час уже виповнилося сорок років, то відразу сів складати твори із тих записок, які він писав під час подорожі. Учені вважають, що мало на світі таких творів, які були б настільки популярними у свій час. Твори видатного мандрівника належать до скарбниці української культури.

Мене вражає прагнення юнака пізнати світ і пізнати себе. Я не зможу повторити його життя, але мені дуже імпонує такий підхід: подорожуючи, вивчати світ та випробовувати й пізнавати себе.

 

Категорія: ТВОРИ | Додав: | Теги: з Києва, Великий мандрівник, Григорович-Барський
Переглядів: 387 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar