Головна » Файли » Предмети » українська мова

7 клас. Урок розвитку комунікативних умінь
13.08.2014, 02:28
загрузка...

Урок розвитку комунікативних умінь № 10.
Повторення вивченого про стилі мовлення. Поняття про публіцистичний стиль
Мета: повторити з семикласниками вивчений у попередніх класах матеріал про стилі мовлення; навчити розпізнавати тексти публіцистичного стилю, визначати його стильові ознаки; розвивати творчі вміння працювати з текстами різних стилів, знаходити їх стильові та мовні особливості; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати бажання збагачувати свої знання, використовуючи різноманітні джерела інформації.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення семикласників
з темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань про стилі мовлення
1. Які ви знаєте стилі мовлення?
2. Який стиль найчастіше ви застосовуєте? Чому?
3. Поміркувати, як досягти вмінь і навичок невимушеного спілкування у будь-якому стилі мовлення.
Колективна робота з текстами
 Прочитати тексти. Визначити стиль кожного. Аргументувати своє твердження. У яких джерелах може бути використаний кожний текст? Чому ви так уважаєте?
Текст 1
До цього заповідного закутка ми й подорожували. Весною береги його були невпізнанними. Про озеро нагадувало тільки коло напівзатоп-лених верб, що пускали у прибулу воду густі й руді, схожі на бороди, корені. Улітку ж повінь угамувалася й озеро ставало тихим притулком рибальських човнів, білого латаття й риб’ячої мільги, що незліченними табунцями втікала до Дніпра по вузенькому обмілілому рівчаку. А над волохатими від висохлого коріння хащами верболозу, повними комариного дзижчання й пищання улоговинами й заплавними травами височів піщаний горбочок, де й стояла мазана глиною і вапном лісникова сторожка (А. Топачевський).
Текст 2
Версій щодо того, чому першого квітня заведено розігрувати родичів, друзів і колег,— безліч. Та чи знаємо ми принаймні найцікавіші?
Італійці вважають, що на їхній землі ще за часів Стародавнього Риму цього дня відзначалося свято на честь божества Сміху.
Шанувальники екзотичної культури Індії стверджують: свято Жартів з давніх-давен припадало у цій країні на 31 березня, звідси й поширилася традиція по всьому світові.
На думку французів, появу Дня сміху спричинив указ одного з їхніх монархів, згідно з яким підданих зобов’язували перенести святкування Нового року з 1 квітня на 1 січня. Тих же, хто чинив по-своєму, стало модно піднімати на кпини і величати «першоквітневими дурнями».
А ось іще одне пояснення, яке виникло, вочевидь, у наших географічних широтах. Квітнева погода уславилася своїм непередбаченим норовом. Не знаєш, чого чекати,— повені чи морозу. Наші пращури сподівалися задобрити й розвеселити вередливу природу жартівливим словом одне до одного і вдалим розіграшем (О. Гордова).
Текст 3
Слово «автобіографічний» — іншомовного походження. Грецькі корені цього слова перекладаються так: «autos» — «сам», «bios» — «життя», «grapho» — «пишу». В українській літературі, як і в інших літературах світу, є чудові автобіографічні твори: «Казка мойого життя» Богдана Лепкого, «Зачарована Десна» Олександра Довженка, «Третя Рота» Володимира Сосюри, «Волинь» Уласа Самчука, «Щедрий вечір» і «Гуси-лебеді летять» Михайла Стельмаха, «Через місточок», «Блакитна дитина», «На коні й під конем», «Прожити й розповісти» Анатолія Дімарова... Головний герой у таких книгах читачами ототожнюється з образом конкретного письменнника, який розповідає про все своє життя чи про певний його період, наприклад, лише про дитинство (Є. Пасічник).
 Назвати особливості тексту публіцистичного стилю. Перевірити себе за підручником. Опанувати матеріал вам допоможе виконання наступного завдання.
Робота з таблицею з творчим завданням
 Розглянути таблицю. Скласти наукове монологічне висловлювання про особливості текстів публіцистичного стилю. Поміркувати над структурою і послідовністю висловлювання.
Основні жанри публіцистичного стилю: лист у газету, фейлетон, інтерв’ю,
репортаж, нарис, стаття, допис; радіо-, кіно-, телепубліцистика тощо
Мета текстів публіцистичного стилю: передача точної та яскравої інформації у доступній формі про найважливіші події в житті нашої країни та за кордоном, а також вплив на читача (слухача)
Ознаки публіцистичного стилю: інформативність, фактичність, логічність,
образність, відвертість
Т
ворче конструювання
 Прочитати початок тексту. Якою інформацією ви володієте з порушеної проблеми? Визначити стиль і жанр тексту. Довести свою думку.
У день Різдва Христового грамотні міщани, дяки, школярі та церковні співаки збиралися й носили по хатах відомий ляльковий театр під назвою вертеп.
Походження вертепу можна віднести до часів гетьмана Конашевича Сагайдачного, до 1600–1620 років, коли цей гетьман відновив київську братську школу та Академію… (О. Воропай).
 Дібрати влучний і переконливий заголовок, який би зацікавив читача. Поміркувати, яке продовження може мати цей текст. Закінчити його ІV. Підсумок уроку
Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час вивчення теми; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.
V. Домашнє завдання
Уявити ситуацію: ви кореспондент газети «Наддніпрянська правда». До вашого міста завітали туристи-школярі з Білорусі. Вам необхідно взяти інтерв’ю у дітей про умови, створені школою, містом і державою, для туризму й подорожування учнів. Записати можливий діалог.

Категорія: українська мова | Додав:
Переглядів: 666 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar