Головна » Файли » Предмети » українська мова

Частка не може писатися разом і окремо
04.12.2019, 03:29
загрузка...

Разом

1. Коли слово без «не» не вживається: неук, нежить, немовля, неозорий, ненавидіти, невдовзі, незабаром, несамовито.

2. У складі префікса недо-, що означає вияв неповної міри процесу, ознаки, дії, предмета: недобачити, недосипати, недозрілий, недочитаний, недолік, недотепа, недоторканість.

3. Якщо слово з не- означає одне поняття або його можна заміни­ ти синонімом: небагатий — бідний, нешвидко — повільно, нещастя — лихо; невже, негадано, недарма, неначе, немов, неабиякий тощо.

4. З дієприкметниками, які не мають пояснювальних слів: ненаписаний твір, нержавіюча сталь, непрочитана книга, несповнене бажання.

Окремо

1. Коли є заперечення або протиставлення: Не обсяг важливий при написанні твору — якість змісту і форми є головним критерієм оцінки. Не талант, а працездатність і наполегливість зробили його гарним музикантом.

2. При дієсловах, прикметниках-присудках, дієприкметниках-при­судках, дієприслівниках, дієслівних формах на -но, -то: Не виконали доручення; цей фільм не цікавий; не маючи бажання; твір не написаний; вірш не вивчено; посуд не вимито.

3. З дієприкметниками, які мають пояснювальні слова: Театр ще не збудований до кінця, а в ньому вже йдуть вистави. Нарешті видався тиждень, не завантажений ніякими справами.

4. З числівниками, займенниками, прислівниками, прийменника­ ми, сполучниками: не п’ятий, не десять; не завжди, не можна, не по‑французьки, не на півдні; не при ньому; не то… не то, не раз.

Категорія: українська мова | Додав:
Переглядів: 41 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar