Головна » Файли » Предмети » українська мова

ОПИС ПРИМІЩЕННЯ
01.08.2014, 11:04
загрузка...

42. Пригадати, у яких художніх творах вам зустрічалися описи приміщення. Навіщо, на вашу думку, письменники вводять такі описи до своїх творів?

 

     Внутрішній вигляд приміщення називається інтер’єром.

     Опис приміщення допомагає розповісти про життя людей, їх працю та побут, інтереси й захоплення. Часто саме інтер’єр допомагає зрозуміти внутрішній світ людини.  

  

43. Прочитати. Наскільки поданий опис приміщення допомагає уявити життя запорожців у Січі? На які риси козацької вдачі опис вказує? Визначити стиль уривка.

На вигляд курінь був довгою казармою. Він мав чотири великих квадратних вікна, одні низькі двері. Курінь не мав кімнат і переділок.

З сіней у хату виходила через стіну велика піч. На всю довжину куреня ставився стіл з однієї товстої дошки, прибитої цвяхами по вкопаних у землю стовпів. Навколо стола ставили вузькі лави. Уздовж стін, з трьох боків, настилали поміст із товстих дощок на стовпах, який заміняв козакам постіль. На «покуті», тобто у красному куті, були прибиті ікони, перед ними висіла багата лампада.

На стінах куреня розвішували різну зброю. Під стелею тягнувся різьблений сволок із хрестом посередині.

За Д. Яворницьким

    Складовими частинами опису приміщення є опис місця та опис предметів.

     В описі місця «новим» є назви предметів, які наявні в приміщенні (меблів, речей). «Відомим» є вказівки на місце розташування цих предметів (посередині, праворуч, у кутку і т. ін.).

                                  В                                  Н

         Наприклад: Посередині кімнати – стіл.

                                    В                                 Н 

                           Ліворуч під  стіною – шарфа.

      В описі предмета «відомим» є назва предмета або його частин, «новим» є назви ознак.

                                     В               Н

         Наприклад: Світлиця простора.

                                   В                        Н

                               Стіни чисто побілені.

    Опис приміщення може бути складений у науковому чи художньому стилях

 

 

44. Переписати уривок, початковими буквами позначаючи над відповідними словами «відоме» і «нове». У якому стилі складено опис? Свою думку обґрунтувати. Що розповів опис приміщення про господиню хати?

Удовина хата була висока, світла й дзвінка. На трьох блакитнавих її стінах цвіли й одцвітали дивовижні рушники. На четвертій стіні світилися полив’яні миски й полумиски. Посередині стояв старовинний ткацький верстат, на якому волохатився зелений, м’який, як сон, налавник.

                                                                                              За М. Стельмахом

 

 

     У науковому описі  приміщення інформація  про його розмір, форму, освітлення, колір стін, про наявні в ньому предмети з вказівкою на місце їх розташування подається безсторонньо, ставлення автора до описаного не висловлюється. Мета такого опису – точність і конкретність. Слова вживаються тільки в прямому значенні.

      У художньому описі передається ставлення автора до описаного приміщення. Нерідко автор описує приміщення через сприйняття котрогось із героїв твору. Мета художнього опису приміщення – викликати певне ставлення до  нього або людини, яка тут мешкає або працює. У такому описі всебічно використовуються художні засоби.  

45. Прочитати. З’ясувати стиль кожного з уривків, свою думку обґрунтувати. У двох-трьох реченнях художнього опису вказати «відоме» й «нове».

 

1. Внутрішній кут української хати з одного боку від вхідних дверей завжди займала вариста піч. По діагоналі від печі влаштували парадний кут (покуть, святий вугол). Тут розміщували ікони, прикрашені тканими або вишиваними рушниками. Під іконами вздовж бічної (причілкової) стіни ставили стіл. Біля столу попід тильною (задньою) стіною розміщували довгу дерев’яну лаву. Збоку від столу знаходилася скриня.

                                                                                         З довідника

2. Уступили в хату. Низенька вона, невеличка, зате рівно помазана, гладенько вибілена. Піч вікна обведені кругом жовтою глиною. У кутку біля божниці – покритий білою скатертиною стіл. Кругом стін жовтіють вишарувані, наче з воску, лави. Долівка пісочком присипана. Видно, що щирі хазяйські руки ходили коло цього невеличкого гнізда.

       За Панасом Мирним

 

 

       У художніх описах приміщення нерідко використовується уособлення – меблі та речі «олюднюються». Так вони докладніше й повніше можуть «розповісти» про життя своїх господарів.  

46. Прочитати уривок, вказати використанні в ньому художні засоби. Яка роль уособлення?

Перше, що вражало в цій кімнаті, була похмура пітьма. Але не треба було багато світла, щоб роздивитися внутрішність цієї чималої розміром і досить охайної кімнати: у ній, власне, нічого не було. При одній стіні тулилася звичайна розкладачка, в кутку коло вікна вкляк кухонного типу стіл, застелений зеленим папером, на ньому лампа, олівці в мідній підставці, попільниця. Коло столу приліпився єдиний у хаті стілець. Коло другої стіни, вже зовсім несподівано, розкарячився старовинний, важко інкрустований комод з опуклими шухлядами й круглим будильником зверху.

- Вас дивує спартанська простота мого житла, - сказав господар, присуваючи гостеві стільця і сам сідаючи на розкладачку. – Але кожне життя має свій стиль.

У повітрі кімнати чувся ледве помітний, чудний запах. У ньому було щось гіркувате й легке, як павутинка на тлі прозорого неба. Можливо, то був дух давно розлитих пахощів, дивно поєднаний із запахом житла, або повільні випари давніх тканин чи килимів, замкнених, може бути, в старовинному комоді.

        За В. Підмогильним

 

47. Прочитати уривок, визначити його стиль, свою думку довести. Виписати застарілі слова, пояснити, чим зумовлене їхнє  використання. Скласти простий план уривка, відбиваючи в кожному з пунктів «відоме» й «нове». Усно переказати уривок за планом, використовуючи виписані застарілі слова.

 

На чисто побілених стінах трапезного покою генерального обозного висіли портрети гетьмана Богдана та козака Мамая. Поряд з ними висіло кілька інших картин в дорогих позолочених рамах. Уздовж стін стояли старовинні липові лави. За давнім звичаєм вони були вкриті червоними сукнами та килимами.

На стіні висіли дзиґарі. Довгий, накритий білим обрусом стіл був заставлений стравами й напоями. Біля стола стояла кілька фотелів, оббитих голубим адамашком.

У високих бронзових канделябрах горіли воскові свічки. В одчинені світлиці вливалися чудова прохолода літньої ночі.

За М Старицьким

Категорія: українська мова | Додав: | Теги: твір-опис, твір-опис приміщення, опис приміщення
Переглядів: 2732 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar