Головна » Файли » Предмети » українська мова

ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ
13.08.2014, 01:24
загрузка...

Мета: повторити й поглибити знання семикласників про типи мовлення, їх функції, удосконалити вміння розрізняти тексти-розповіді, тексти-описи і тексти-роздуми; ознайомити учнів з особливостями побудови опису зовнішності людини; удосконалити вміння визначати тему й основну думку висловлювання, його належність до певного стилю.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань семикласників
Колективна робота з текстами
 Прочитати тексти. Визначити тип і стиль мовлення. Свою думку аргументувати, посилаючись на текст.
Текст 1
СОБАКА ДЖАН
Не раз я полював з Джаном, і що більше полював, то вірніше знав: кращого собаки мені не знайти.
Де б тільки качка впала — піде, знайде, принесе. Бувало й таке, що запливе десь у великому озері далеко-далеко, аж голови його не видно. Усе одно впіймає підранену качку, принесе. Раз було так: узяв я з півдесятка малої породи качок — чирят. А великих крижнів не бачив ні одного (М. Йогансен).
Текст 2
БІЛЕНЬКИЙ ФАРТУШОК
Із міста йшов якийсь чоловік. Він був у старій шинелі без хлястика, на зім’ятому кашкеті жовтіла зірка. На одному плечі в нього висіла гвинтівка, з другого — звисав пошматований рукав, і по ньому стікала кров. Солдат був худий, високий і заріс давно не голеною бородою. Побачивши Явдошку, він повернув до сіней (Петро Панч).
Текст 3
У Законі велика роль в охороні тваринного світу відведена громадськості. Безсумнівно, ніхто не повинен стояти осторонь будь-яких порушень, усі зобов’язані надати допомогу державним органам, які, звичайно,

контролюють виконання Закону. На мою думку, охорона природи і всіх її багатств, сприяння їх збільшенню є обов’язком кожного громадянина України (За В.Бондаренком).
 Визначити види міжфразового зв’язку речень у текстах.
Т
ворче спостереження з елементами аналізу
 Прочитати текст. Визначити, до якого типу мовлення він належить. Знайти у тексті мовні засоби, які допомогли авторові описати зовнішність.
От і виросла їм на втіху. Та що ж то за дівка була! Висока, прямесенька, як стрілочка, чорнявенька, очиці як тернові ягідки, бровоньки як на шнурочку, личком червона, як панська рожа, що у саду цвіте, носочок так собі пряменький з горбочком, а губоньки, як цвіточки, розцвітають, і меж ними зубоньки, неначе жарнівки, як одна, на ниточці нанизані. Коли було заговорить, то все так звичайно, розумно, так неначе сопілочка заграє стиха, що тільки б її й слухав; а як усміхнеться та очицями поведе, а сама зачервоніється, так от неначе шовковою хусточкою обітре смажнії уста. Коси в неї, як смоль, чорнії та довгі-довгі, аж за коліно; у празник або хоч і в недільку так гарно їх повбира, дрібушки за дрібушку та все сама собі запліта; та як покладе їх на голову, поверх скиндячок вінком, та заквітча квітками, кінці у ленти аж геть пороспуска; усі груди так і обнизані добрим намистом з червонцями, так що разків двадцять буде, коли й не більш, а на шиї… та й шия білесенька-білесенька, от як би з крейди чепурненько вистругана (Г. Квітка-Основ’яненко).
Дослідження-узагальнення
 На основі прочитаного тексту подумати і дати відповіді на запитання:
1. Що є відомим, а що новим у поданому тексті?
2. За рахунок чого відбувається розвиток думки?
3. Чи впливає на опис стиль мовлення?
IV. Колективне опрацювання
теоретичного матеріалу
Особливості побудови опису зовнішності людини.
1. «Відомим» є особа і частини її тіла, а «нове» — ознаки.
2. Розвиток думки відбувається за рахунок того, що кожне наступне речення додає до сказаного нові ознаки.
3. Підхід до опису залежить від стилю мовлення.
4. Опис зовнішності людини складається з основних трьох структурно-композиційних частин:
Загальне враження від особиОпис людиниУзагальнений висновок

V. Виконання практичних завдань творчого характеру
Дослідження — творче реконструювання
 Прочитати поданий уривок учнівського висловлювання. Визначити його типологічну належність.
Василь був хлопцем гордим, русявим, підголений. У нього були вуса, чуб, очі веселі. Рум’яний, моторний, як і всі в його віці.
 Дослідити, яких структурних компонентів не вистачає в описі. Доповнити текст потрібним матеріалом, щоб вийшов твір — опис зовнішності людини.
Лексико-синтаксична п’ятихвилинка
 Увести подані слова до словосполучень, визначити головне і залежне слова.
Тендітне, непомітні, стиснутий, яскравий, широкий, привітний, лукаве, довгі, продовгувате. Чорні, світлі, розумні, кирпатий, струнка.
 Скласти міні-опис зовнішності вашого сусіда по парті, використовуючи утворені словосполучення.
VI. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
 Подумати і дати відповіді на запитання:
1. Які основні ознаки тексту-опису?
2. Які особливості побудови опису зовнішності людини?
3. Яку роль виконує опис зовнішності людини в художніх творах?
VII. Домашнє завдання
Виписати з художнього твору опис зовнішності людини. Охарактеризувати мовні особливості тексту.

Категорія: українська мова | Додав: | Теги: ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ
Переглядів: 733 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar