Головна » Файли » ВІДЕО

Іван Сірко. У пошуках істини
20.07.2014, 11:25
загрузка...

Він є однією з найбільш легендарних і улюблених історичних постатей козацької епохи, чи не найяскравішою особистістю по смерті Богдана Хмельницького. .Його народження було незвичайним - хлопчик народився із зубами, чим налякав всіх присутніх! Батько заявив: «Іван зубами буде гризти ворогів!». Але це мало заспокоїло селян. До дитини ставилися з побоюванням. І в якійсь мірі це було виправдано! Ще з дитинства проявляв незвичайні здібності, які згодом стали просто надприродніми. Згідно народних оповідей, не програв жодного бою, підписав знаменитий лист запорожців турецькому султану, брав участь у взятті фортеці Дюнкерк під час Тридцятирічної війни. Називали перевертнем і характерником, а турки - Урус-шайтаном... Бурхливим стало не тільки його земне життя, а й посмертне. Заповівши козакам після смерті відрізати праву руку і ходити з нею в походи козаки, зустрічаючись з ворогом, виставляли її вперед зі словами: «Душа Івана і рука з нами!» Тому запорожців ще довго боялися і турки, і ляхи. В одному з безлічі переказів його навіть називали Сірентієм Праворучніком... Руку кошового отамана поховали тільки після зруйнування Запорозької Січі... А на могилі був напис: «Хто буде сім років перед Великоднем виносити по три заповнені шапки землі на мою могилу, то буде мати таку силу, як я, і знатиме стільки, скільки і я».

Славнозвісний ватажок

За літописними джерелами, Іван Сірко був людиною релігійною,  високоморальною. Він був безсрібником, аскетом, майже зовсім не вживав спиртного. Виняткова воєнна доблесть та мужність Сірка увійшли в легенду.

Не існує достовірних даних про участь Івана Сірка у селянсько-козацьких повстаннях ХVІІ ст. Але достеменно відомо, що він брав участь у визвольній війні проти шляхетсько-польського панування.

Аж вісім разів обирався Іван Сірко кошовим Запорозької Січі. За підрахунками істориків, Сірко здійснив 55 походів проти турецько-татарських завойовників і жодного разу не зазнав поразки. Новознайдені джерела дозволяють збільшити кількість морських та сухопутних походів Сірка (З підручн., 90 сл.).

Категорія: ВІДЕО | Додав:
Переглядів: 3939 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.0/5
Всього коментарів: 0
avatar