Головна » Файли » ЗНО

15 тем для завдання з розгорнутою відповіддю
15.10.2019, 23:22
загрузка...

1. Спочатку треба добре знати критерії оцінювання завдання з розгорнутою відповіддю.
Дійсно добре. Так, щоб можна було легко без підглядування комусь їх розповісти. Кількість балів не потрібна, а от всі пункти, за які ці бали виставлятимуться, - обов’язкові.
2. Натренуватись – написати з десяток так званих творів. Коротко кажучи, «набити руку» на виконанні всіх пунктів у критеріях.
Структура твору досить проста:
Теза.
Перший аргумент.
Другий аргумент.
Приклад з художньої літератури.
Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
Висновок.
Або
Теза
Перший аргумент.
Приклад з літератури.
Другий аргумент.
Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
Висновок.
3. Навчитись самостійно перевіряти, знаходити лексичні, орфографічні та граматичні помилки. Звичайно, корисно знайти помічника у цій справі, не обов’язково репетитора, адже друзі чи навіть батьки, якщо вони трохи розуміються на цьому, чудово зможуть допомогти. Інколи потрібна просто «друга пара очей».
Саме для виконання пункту №2 підготувала 15 зразків, тем, до завдань з розгорнутою відповіддю.
Вибирайте ті, які найбільш сподобались, і вперед!
Нагадую, що свою письмову роботу на ЗНО потрібно записати на окремому від тестових завдань бланку Б. Орієнтовний обсяг — 1 сторінка (200-250 слів). Текст обсягом до 100 слів екзаменатори не перевірятимуть.


1. Прочитайте наведений нижче текст.
Видатна сучасна українська поетеса Ліна Костенко написала рядки, що стали крилатими:
Життя іде і все без коректур,
 і як напишеш, так уже і буде.
 Але не бійся прикрого рядка.
 Прозрінь не бійся, бо вони як ліки.
 Не бійся правди, хоч яка гірка,
 не бійся смутків, хоч вони як ріки.
 Людині бійся душу ошукать,
 бо в цьому схибиш — то уже навіки.
Дехто думає, що сьогодні він житиме й чинитиме як доведеться, а от завтра… Завтра, потім, після закінчення школи, після закінчення вищого навчального закладу почну нове життя. Чи варто чекати чогось, а не жити вже зараз? Чи правильно нічого не робити, щоб не помилятися? Як будувати свої стосунки з людьми, адже всі люди такі різні? Викладіть Ваш погляд на цю проблему.


2. Прочитайте наведений текст.
Відомий український поет Р. Братунь писав:
 Якщо позабудеш стежину до хати,
Яку дитинчам навпростець протоптав,
 I матір, і рід свій, і слово крилате,
То значить, чужинцем бездушним ти став.
Сучасний світ став більш відкритим. Поїздка за кордон і навіть проживання там довгий час — звичайна справа. На жаль, це явище стало масовим для мешканців України. Одні їдуть на заробітки, щоб прогодувати родину, інші — за славою, красивим життям. У бажанні реалізувати свої можливості повною мірою, звичайно ж, нічого поганого немає. Але коли людина забуває близьких, родину, мову, звичаї, традиції, культуру свого народу, нехтує ними — це вже зовсім інше. Викладіть Ваш погляд на цю проблему.


3. Прочитайте наведений текст.
 «Добре ім ’я — найкраще багатство»,— говорить народне прислів’я.
Чи важливо оберігати своє добре ім ’я у наш час новітніх інформаційних технологій, коли можна виступати під будь-яким «ніком»? Висловишся нецензурно, напишеш із помилками, зробиш нечесний вчинок — ніхто й не дізнається. Потім продаси незнайомим неякісний товар чи послуги — нічого, все одно більше ніколи не побачитеся. То ж роби, як тобі зручно, але таємно — ім ’я не постраждає. Викладіть Ваш погляд на цю проблему.


4. Прочитайте наведений текст.
Люби природу не як символ
Душі своєї,
 Люби природу не для себе,
Люби для неї.
 Ці слова належать видатному українському поетові М. Рильському. Природа — мати всього живого. Вона велична й могутня. Здається, її багатства невичерпні. У крайньому випадку, на наш вік вистачить. Так думає чимало людей. Але вже в наш час люди деяких країн потерпають від нестачі питної води, енергоносіїв, необхідних корисних копалин. Наші міста й села засмічені, поля забруднені хімікатами, ліси вирубані. Що залишиться нащадкам? А з іншого боку — чи варто цим так перейматися, напевно, люди незабаром знайдуть і альтернативні енергоносії, й способи ефективного опріснення води, і штучні замінники природних матеріалів, продуктів тощо. Викладіть Ваш погляд на цю проблему.


5. Підтримайте або спростуйте думку: «Книжка здатна змінити життя людини» .
Прочитайте наведений текст. Людина як особистість формується під впливом багатьох факторів: родина, друзі, книжка. Соціологи констатують, що останнім часом люди читають усе менше. Хоч у книжках здебільшого вигадана художня дійсність, проте вона, мабуть, здатна змінити людину на краще. Викладіть свій погляд на цю проблему.


6. Підтримайте або спростуйте думку: «Будувати повітряні замки простіше, ніж у них жити».
Прочитайте наведений текст. Мрії – це прекрасно! Людина, як художник, малює у своїй уяві повітряні замки. Із легкістю створює майбутнє. Та дорога до цих замків терниста. Що ж важче: будувати надхмарні споруди чи жити в них? Викладіть свій погляд на цю проблему.


7. Підтримайте або спростуйте думку: «Зміни – найцікавіше в житті».
 Прочитайте наведений текст. Змінюючи світ, людина змінює себе. Часом якусь подію, що зробить звичне буденне життя кращим, чекаємо з нетерпінням. Що попереду? Так цікаво про це дізнатись. Викладіть свій погляд на цю проблему.


8. Підтримайте або спростуйте думку: «Великий талант вимагає великої працелюбності».
Прочитайте наведений текст. Природна обдарованість людини – це її талант. Безперечним законом життя є пряма залежність успішності від працьовитості. Працелюбність допомагає розвивати здібності. Щоб стати визначним митцем, підкорити омріяну вершину майстерності, необхідно вдосконалюватися, докладати великих зусиль. Викладіть свій погляд на цю проблему


9. Підтримайте або спростуйте думку: «Минуле варто пам’ятати зараз майбутнього».
Прочитайте наведений текст. Нині ера інформаційних технологій. Час іде шаленими темпами. Ставлення до минувшини у молоді різне. У кіноповісті Олександра Довженко німецький полковник Ернст фон Крауз дивується з того, що українці не вивчають своєї історії. А чи треба це робити, коли ми йдемо в майбутнє? Викладіть свій погляд на цю проблему.


10. Підтримайте або спростуйте думку: «Без дружби життя не повноцінне».
Прочитайте наведений текст. Якось мені довелося прочитати історію про одного вченого, який за життя уславився, адже його відкриття певною мірою змінило світ. Таких людей шанують, їхні імена навіки вписують в історію людства. Цікавим є той факт, що цей чоловік був ніби відлюдником, він узагалі не мав товаришів і вважав себе щасливим. Особисто я не уявляю свого життя без друзів. Викладіть свій погляд на цю проблему.


11. Підтримайте або спростуйте думку: «Вища освіта – не престиж, а потреба, щоправда, не для всіх»
Прочитайте наведений текст. Нині майже всі випускники українських шкіл прагнуть вступити до вищих навчальних закладів. Україна має більше університетів, аніж країни Європи. Ось тільки чи потрібна вища освіта всім? Що краще: бути посереднім юристом або психологом, не надто потрібним суспільству, чи хорошим будівельником або кухарем, праця якого приносить і користь, і задоволення? Викладіть свій погляд на цю проблему.


12. Підтримайте або спростуйте думку: «Будь-яка проблема – це можливість стати кращим».
Прочитайте наведений текст. Будь-яка проблема – це наявність суперечливої ситуації, питання, що потребують розв’язання. Кожен знаходить різноманітні шляхи їх вирішення. Долаючи випробування, самовдосконалюєшся. Проблема – то завжди можливість змінитися, стати кращим. Викладіть свій погляд на цю проблему.


13. Підтримайте або спростуйте думку: «Серед нас багато людей з сонячним серцем».
 Прочитайте наведений текст. У житті людині доводиться і дружити, і ворогувати. Інколи важко розібратися, хто насправді тобі бажає добра, а хто підступно вдає друга. Як влучно зазначив Д. Білоус, «той, хто лає, не завжди твій ворог, той, хто хвалить, не завжди твій друг». Як не помилитися у виборі друга, прихильника, стрічаючи різних людей на життєвій дорозі? Викладіть Ваш погляд на цю проблему.


14. Прочитайте наведений текст.
 З чого починається Батьківщина? З маминої пісні, батьківської хати, друзів із сусіднього двору чи з малюнка в букварі? Не одне покоління письменників, істориків, філософів намагалося відповісти на це запитання. Поміркуйте, що для вас є Батьківщина. Викладіть Ваш погляд на цю проблему.


15. Прочитайте наведений текст.
Праця — засіб існування людини, а неробство — вада. Щоб праця не була тягарем, а давала радість у житті, треба знайти своє покликання. Натхненна праця робить людину творцем: «Лиш в праці варто і для праці жить» (І. Франко). Як ви розумієте цю тезу? Чи підтримуєте ви думку про те, що справжня краса людини — у праці? Викладіть Ваш погляд на цю проблему.

Категорія: ЗНО | Додав: | Теги: завдання з розгорнутою відповіддю, зно українська, ЗНО
Переглядів: 33 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar