Головна » Файли » ЗНО

ЗНО 2014. Авраменко О.М. Українська мова та література. Власні висловлення
14.10.2019, 12:01
загрузка...

Рекомендації щодо написання власного висловлення

Пропонуємо Вашій увазі типові зразки формулювання теми власного 
висловлення з української мови і літератури на ЗНО 2014 року.
Тема 1
Прочитайте наведений текст.
Нині практично всі випускники шкіл прагнуть вступати до вищих навчальних закладів. Україна має набагато більше університетів, ніж країни Європи. Та чи потрібна вища освіта всім? Можливо, краще бути гарним будівельником або кухарем, праця якого приносить і користь, і задоволення, ніж посереднім юристом або психологом. Усвідомлення цього вимагає також намір України інтегруватися і європейський простір. Чи має змінитися до вищої освіти в нашому суспільстві?
Викладіть Ваш погляд на цю проблему.
Тема 2
Прочитайте наведений текст.
Наше життя стає дедалі стрімкішим і розмаїтішим. Деякі люди з різних міркувань залишають свою країну й виїжджають за кордон. Ставлення до еміграції в нашому суспільстві не є одностайним. Одні вважають її зрадою своєї Батьківщини, інші ж – виправданим кроком.
Викладіть Ваш погляд на цю проблему.
Тема 3
Прочитайте наведений текст.
Сучасні технології стрімко ввірвалися в наше життя. Вони по-різному впливають на людину. Іван-Павло ІІ писав: «Сидячи перед екраном і натискаючи на клавіші, людина може піднестися до висот людського генія, який перебуває десь на іншому кінці земної кулі, або опуститися на найнижчі щаблі деградації духу».
Викладіть Ваш погляд на цю проблему.

Тема 4
Прочитайте наведений текст.
Ми всі живемо в людських спільнотах. Людина є частиною свого народу, одначе особисті інтереси й інтереси народу часто не збігаються. Мислителі всіх епох намагаються зрозуміти: чи залежить особисте щастя від щастя народу.

Викладіть Ваш погляд на цю проблему.
Тема 5
Прочитайте наведений текст.
Усі ми прагнемо бути успішними людьми, але життя не завжди сприяє нашій самореалізації. До кого ж приходить успіх у житті. 
Викладіть Ваш погляд на цю проблему.
Тема 6
Прочитайте наведений текст.
Життя кожної людини складається по-різному. Часто можна почути: «Така вже доля, що тут вдієш?». Проте одні намагаються щось змінити у своєму житті, інші ж, навпаки, приймають усе таким, яким воно є, і не докладають жодних зусиль для змін. Чи варто коритися долі?
Викладіть Ваш погляд на цю проблему.

Методичні поради щодо написання власного висловлення
Завдання з розгорнутою відповіддю виконувати, напевно, найскладніше. 
Воно вимагає від Вас застосування вмінь формулювати й обстоювати власну позицію, аргументувати, наводити приклади для підтвердження своїх міркувань, робити висновки, логічно й послідовно викладати думки у зв’язному тексті.
Результатом виконання такого завдання є створення власного висловлення (письмової роботи) з викладом свого ставлення до наведеного твердження чи окресленої проблеми.
Власне висловлення – це специфічний текст, у якому Ви обстоюєте й доводите свою позицію у форматі, запропонованому в тестовому зошиті. З одного боку, такий текст є результатом Вашої творчості, він цілком відбиває Ваші думки й переконання, демонструє Вашу мовленнєву вправність і рівень культури. З іншого, – це результат виконання тестового завдання, яке передбачає задану структуру й вимагає створювати цей текст у певному жанрі.
Формулювання відкритого завдання з розгорнутою відповіддю в тестовому зошиті ЗНО з української мови і літератури у 2013 році було подано у такий спосіб:
Прочитайте наведений текст:

Прислів'я мовить: "Моя хата скраю - нічого не знаю" .

Дехто вважає, що можна жити не переймаючись чужими клопотами, суспільними проблемами, а віддавши себе служінню сім'ї, дбаючи про благополуччя своїх близьких і рідних. Багато ж хто переконаний, що повноцінним є життя з турботою про інших.

Як має ставитися до цього людина, прагнучи до щасливого життя?

Викладіть Ваш погляд на цю проблему.
Виконуючи таке завдання, аргументуйте свою позицію, керуючись  інструкцією в тестовому зошиті.
Насамперед сформулюйте тезу, тобто речення або кілька речень, де було б відбито Ваше розуміння порушеної проблеми та ставлення до неї. Тож формулюйте тезу чітко й однозначно, не змінюйте її в процесі доведення.
Далі обґрунтуйте свою тезу, наведіть два-три переконливі пояснення, які найкраще підтвердять Ваші міркування. Необхідно, щоб аргументи не дублювали один одного, не суперечили один одному й сукупно були достатніми для обґрунтування тези.
До кожного з таких аргументів наведіть приклад. Приклад – це ілюстрація істинності Вашої тези. Один з прикладів має бути з художньої літератури або інших видів мистецтва. Зазначте автора й назву твору, укажіть проблему, порушену письменником, художній образ, через який проблему розкрито, 
наведіть цитату з твору. Інший приклад має стосуватися історії, суспільно-політичних подій чи Вашого життєвого досвіду. Зосередьтеся на тому, щоб продемонструвати вмотивований зв’язок наведених прикладів з Вашою позицією.Сформулюйте висновок, котрий підсумував би Ваші міркування. Пам’ятайте, що висновок має послідовно випливати з попередніх міркувань і бути логічно пов’язаним із висунутою тезою.
Прагніть викладати свої думки чітко, зрозуміло, логічно й послідовно.
Логічність виявляється в композиційному структуруванні етапів розвитку думки, у дотриманні причинно-наслідкових зв’язків між попередньою та наступною думкою, у доречності використаних фактів, їх смисловій мотивації. Послідовність викладу думок реалізується дотриманням смислових зв’язків між реченнями. 
Попереднє речення, як правило, є смисловим підґрунтям для подальшого розгортання думки. Допомагають логічно й послідовно передати перебіг Ваших думок вставні слова й словосполучення, які додають роботі персональності (на мою думку, я вважаю, як мені здається й ін.), емоційності (на щастя, на радість, на жаль, як не прикро), визначають черговість застосованих аргументів (по-перше, по-друге, з одного боку, з іншого боку).
Дотримуйтеся норм української орфографії, пунктуації, граматики та стилістики. Вживайте ті слова і конструюйте речення, щодо правильного написання й побудови яких Ви не маєте сумнівів. 
Отож, усе залежить від Вас – Вашої кропіткої й постійної навчально-тренувальної діяльності впродовж часу, відведеного на підготовку до тестування, і цілеспрямованої, чіткої роботи у процесі написання власного висловлення на реальному тестуванні. Обирайте для себе пріоритети й крокуйте до поставленої мети з усвідомленням лише власної відповідальності за свої результати.
З програмою ЗНО з української мови і літератури та критеріями оцінювання власного висловлення Ви можете ознайомитися на сайті Українського центру оцінювання якості освіти у розділі «Підготовка до ЗНО».

 

Категорія: ЗНО | Додав: | Теги: власне висловлювання, власні висловлення, зно українська, ЗНО
Переглядів: 95 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
avatar