Головна » Статті » Свята, традиції, символи

15 лютого. Стрітення
загрузка...

З давніх-давен цей празник відзначали особливо врочисто. Цього дня селяни здебільшого не працювали, а стежили за погодою. Народна міфологія засвідчує, що на свято обов’язково мають у підобід зустрітися Зима з Весною. Прообраз Зими цілком реальний: це перестаріла баба в полатаному кожушку, приношених шкарбанах та дірявій хустині, через дірки якої витикаються сиві та скуйовджені пасма волосся.
Бабуся залюбки згодилася оповісти про свято Стрітення. Оскільки з давніх-давен цей празник відзначали особливо врочисто, то про нього вона розповідала детальніше. Цього дня селяни здебільшого не працювали, а стежили за погодою. Народна міфологія засвідчує, що на свято обов’язково мають у підобід зустрітися Зима з Весною. Прообраз Зими цілком реальний: це перестаріла баба в полатаному кожушку, приношених шкарбанах та дірявій хустині, через дірки якої витикаються сиві та скуйовджені пасма волосся.
Натомість Весна з’являється на двобій у прообразі симпатичної юнки; в неї нова, помережана різнокольоровими узорами сорочка та зелена плахта.
Упродовж дня між Зимою і Весною відбувається запеклий двобій. Якщо під кінець дня потепліє, то вважається, що перемогла Весна, а тому — «Зима йде туди, де було Літо, а Весна йде туди, де гостювала Зима» (За В. Скуратівським).

Стрітення

Слов’янське слово «стрітення» означає «зустріч». Це церковне свято відзначають на сороковий день після Різдва Христового. Воно припадає на 15 лютого.

Цього дня відбулася зустріч Старого й Нового Завітів. Такий зміст свята.

Старий і Новий Завіт – дві частини  Біблії. Кожна з цих частин складається з чималої кількості  книг. Новий Завіт розпочинається книгою  про Божого Сина Ісуса Христа. Називається ця книга Євангелія.

При храмі в місті Єрусалимі жив старий  Симеон. Колись він брав участь у перекладі Старого Завіту грецькою мовою. В цих книгах Симеон прочитав про те, що Ісус Христос прийде  до людей на землю. Ангел сказав Симеонові, що  житиме він доти, доки  побачить Христа на власні очі.

На сороковий день після народження Ісуса Марія та чоловік її Іосиф  принесли Божого Сина до храму. Слід було здійснити обряд посвяти хлопчика Богові. Такий був звичай того краю.

Марія та Іосиф стали серед інших родин. Вони чекали своєї черги.  Тут Божий Дух  указав  Симеонові на Святе Сімейство. Симеон узяв на руки Ісуса й  почав молитися.

 Божий Син, Богородиця та Йосиф уособлюють Новий Завіт. Симеон представляє Завіт Старий. У день їхньої зустрічі відзначають свято Стрітення Старого й Нового Завітів.

(За О.Менем; 195 сл.) 

Категорія: Свята, традиції, символи | Додав: (13.02.2014)
Переглядів: 1959 | Рейтинг: 3.2/6
Всього коментарів: 0
avatar