Головна » Статті » Про Україну, українську мову

Таємниці походження слів
загрузка...

Є в нашій мові слова, які глибоко приховують таємницю свого по­ ходження. Для того, щоб довідатись, як і чому виникло те чи інше слово, часом науковцям доводиться перетворюватися на детективів і по крихті збирати історію походження слова, щоб потім помісти­ ти цю інформацію в етимологічні словники. Ось лише кілька таких мовних розслідувань.

Серед безкраїх українських степів ще й сьогодні можна зустріти високі скіфські могили. За часів Запорізької Січі ці могили часто ставали в пригоді козакам. Підніметься козак на самий вершечок могили і пильнує, чи не видно ворогів; а коли, бува, з’явиться ту­рецька кіннота — запалить смолоскип, подасть своїм товаришам знак про небезпеку. На таких могилах скіфи ставили своїх ідолів, що в народі звалися «кам’яними бабами», або, на тюркський взі­рець, «бовванами». Спершу люди почали вживати слово «бовваніє», маючи на увазі темну цятку на вершечку могили, що її видно було здалеку. А згодом так почали казати про будь-який предмет, поміт­ний з великої відстані.

У середньовічній Європі університетські гуртожитки для бідних студентів звалися «бурсами». Це латинське слово означає «гаман для грошей». Який же тут зв’язок? Річ у тім, що бурси не мали своїх коштів, учні-бурсаки жили за рахунок грошових пожертв. Добро­ дійні особи, які хотіли допомогти бідним бурсакам, складали гроші у спеціальний гаман, прибитий до дверей гуртожитку, — бурсу. Зго­дом бурсою почали називати й саме середнє духовне училище.

Як бачимо, кожне слово нашої мови має цікаву історію. І дуже важли­во цю історію досліджувати та вивчати. Але найголовніше — зрозумі­ти, що мова жива. І, як кожна жива істота, вона сповнюється силою й красою, коли її люблять і піклуються про неї, і стає слабкою й хворою, коли до неї ставляться жорстоко і недбало (За А. Матвієнком).

- Історію походження яких слів знаєте ви? Запишіть ці слова в зо­шит.

- Як ви думаєте, з яких мов найбільше слів примандрувало в українську мову?

- Шукайте історії походження слів в інших параграфах нашого посіб­ника. Якщо ви хочете більше дізнатися про таємниці походження слів та крилатих висловів, читайте книгу Алли Коваль «Слово про слово».

Категорія: Про Україну, українську мову | Додав: (17.09.2020)
Переглядів: 147 | Теги: про мову | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar