Головна » Статті » Твори Василя Сухомлинського |
загрузка...
Читання з передбаченням (3 частини) І частина Є в нашому селі широка, тиха вулиця. В одному кінці вулиці росте тополя, в другому кінці – верба. Верба вища, а тополя – нижча. Від верби до тополі – вниз, а від тополі до верби – вгору. Але гора ледве помітна. Взимку на цій вулиці – ковзанка. Хлопці катаються на ковзанах. Прийшли на ковзанку й брати – Юрко з Павликом. Юрко – третьокласник, а Павлик — першокласник. Ковзанів у них немає. Прийшли хлопці з санчатами. Санчата легкі, із залізними полозками. Юрко говорить Павликові: – Будемо кататись на санчатах… – Добре, – погодився Павлик. – Але як же ми тут кататимемось? Тут же гори немає... Що запропонує Юрко Павликові?
ІІ частина – Я возитиму тебе від верби до тополі, а ти мене – від тополі до верби, – запропонував Юрко. – Добре, – зрадів Павлик. Сів Павлик на санчата, везе його Юрко від верби до тополі, аж підстрибує. Саночки біжать швидко. Ось і тополя. Сів на санчата Юрко, везе Павлик. Санчата їдуть повільно. – Чому це я не можу везти тебе так швидко, як ти мене віз? – запитує Павлик. – Тому, що ти менший. Слабий ти ще, сили в тебе немає, – відповів Юрко. Соромно Павликові бути слабим. Намагається він везти Юрка швидше. Так кілька раз везли вони один одного. Юрко віз Павлика від верби до тополі, а Павлик Юрка – від тополі до верби. На сухому пеньку проти сонечка сидів дід Карпо. Чи помітив дід Карпо Юркові хитрощі? Чи висловить свою думку?
ІІІ частина Везучи Павлика, Юрко каже дідові: – Дивіться, дідусю, який я сильний. Саночки біжать... А Павлик слабий. – Хоч він і слабий, та чесний,– відповів дідусь. – А ти хоч і сильний, та вже обманюєш слабого. Юрко зупинився, низько схиливши голову. Павлик з подивом запитав у дідуся: – Дідусю, чому ж Юрко нечесний? Запитання - Чи образився б ти, якби опинився на місці Павлика? - Як уникнути конфлікту? - Що ти запропонував би хлопчикам? - Склади прислів’я із частин. Ти б, метелику, не дуже пишався: що тобі не миле. Хто малого не шанує, той великого не варт. Не роби комусь, сам учора гусінню був. - Як ти розумієш ці прислів’я? - Чи стосуються вони змісту оповідання? - Кого називають чесним? - А ти завжди чесний? - Пригадай, чи траплялась подібна ситуація з тобою? - На що б ти погодився: грати з дітьми твого віку й програти чи грати з молодшими й виграти? - Чи важливо вигравати? - Чи можеш пригадати випадок, коли ти виграв, але почувався невдоволеним? - І навпаки, коли програв, але відчував радість і задоволення? Як ти думаєш, чому? | |
Переглядів: 671 | |
Всього коментарів: 0 | |
| |