Головна » Статті » Свята, традиції, символи

Знамено
загрузка...

Національний символ українців – синьо-жовте знамено, яке без жодних на те підстав кілька десятиліть називали у нас націоналістичним і суворо забороняли сполучення цих двох кольорів навіть будь-де.

Прапори як сигнальні засоби з’явилися ще в далекі античні часи. Деякі вчені вважають, що спершу вони були одноколірні. А далі вже з’явилися різні поєднання барв. На знаменах часто зображалися небесні світила, хрести, звірі, різні речі. На прапорах Русі часів язичництва здебільшого були фантастичні тварини й рослини. А після прийняття християнства святі – архангел Мисаїл, Георгій Побідоносець, Миколай Чудотворець та інші.

Прапороносцями в княжих дружинах були найкращі і найдужчі воїни, які високо над бойовими порядками здіймали знамено чи ставили його на узвишші й пильно охороняли, не даючи ворогові захопити чи повалити прапор. Знамено було справжньою воєнною святинею, йому поклонялися, мов великому божеству.

У той час, коли в Європі кожна держава мала чітко визначені кольори прапорів, у Київській Русі єдиного офіційного прапора не було. Кожен із князів мав свій окремий стяг. Скажімо, часто зустрічається червоне знамено із золотим тризубом або двозубом. Галицько-Волинське князівство мало блакитну корогву із зображенням золотого лева на ній. Пізніше в гербах західних земель України дедалі частіше зустрічається поєднання синього й жовтого кольорів. Ці ж барви переходять і в прапори міст.

Прапорництво на Україні зазнає особливого розквіту з виникненням Запорізької Січі. Кожен полк, сотня мають свій стяг. Окреме знамено призначається для морських походів козаків. Особливо популярний на Січі малиновий стяг із зображенням архангела Михаїла – небесного покровителя запорізької дружини. А поряд із малиновим зустрічаються жовті, зелені, сині з найрізноманітнішими зображеннями на них – сонця, місяця, зірок, звірів. Це було справді мальовниче видовище – козацьке військо, що виступає в похід під яскравими, різнобарвними прапорами. Кожен із них – справжній твір народного мистецтва.

Часто зустрічався на Січі синьо-жовтий прапор. Уважно подивіться кольорову репродукцію знаменитої картини Іллі Рєпіна „Запорожці пишуть листа турецькому султанові”. З-поміж інших знамен ви побачите на ній і синьо-жовте. Поєднанням саме цих барв характерні й герби тодішніх міст України. Такі ж кольори найчастіше були й у запорізькому одязі. Гурт козаків у святковому вбранні ставав справді яскравим і барвистим видовищем.

Зі зруйнуванням Січі й зникненням гетьманщини переживає занепад українське прапорництво. Зникає і синьо-жовте знамено. Відроджується воно аж у березні 1918 року, коли на засіданні Центральної Ради в Києві ухвалено Закон про державний прапор Української Народної Республіки. Спершу прапор жовто-блакитний. Ці кольори символізували чисте небо (синій) і житнє поле (жовтий), тобто мир. Після проголошення України радянською ті знамена були заборонені. Вони зустрічалися лише в еміграції. І лише кілька літ тому повернулися до нас і гордо замайоріли на українській землі. (М.Федотов;).

Категорія: Свята, традиції, символи | Додав: (16.09.2020)
Переглядів: 8 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar